پیش نیازها و تجهیزات اصلی تولید محتوا

دسته : آموزش تولید محتوا

تولید محتوا همیشه ساده نیست و نیازمند ابزار و تجهیزاتی است که بتوان توسط آنها محتوای با کیفیتی را تهیه کرد. گاهی اوقات تجهیزات تولید محتوا اندک و ارزان قیمت و گاهی نیز متعدد و گران قیمت هستند. البته همیشه راهکارهایی برای جایگزین کردن این ابزار وجود دارد. برای مثال می توان از آنچه در دسترسی دارید، محتوای با کیفیتی تولید کنید و به مرور کیفیت آن را افزایش دهید. در این مطلب از آژانس بازاریابی محتوایی آژمان قصد داریم اصلی ترین وسایل تولید محتوا را مورد بررسی قرار دهیم. ادامه مطلب را با ما همراه باشید.

پیش نیازها و تجهیزات اصلی تولید محتوا

پیش نیازهای تولید محتوا

تقریباً برای تولید همه انواع محتوا نیاز داریم که یک سری زیرساخت داشته باشیم. فارغ از نوع محتوایی که تولید می کنیم، این زیرساخت ها ضروری هستند و بدون آنها نمی توان محتوایی تهیه کرد. برخی از مهمترین این زیرساخت ها به شرح زیر هستند.

دفتر کار یا اتاق کار

هر تولید کننده محتوا نیازمند یک دفتر کار است. با گسترش دورکاری بیشتر افراد علاقه دارند که در منزل کار کنند اما دفتر کار مزیت های خاص خود را دارد.

دفتر کار باعث می شود که انگیزه و انرژی بیشتری برای فعالیت روزانه خود داشته باشید. حتی اگر فعالیت اصلی شما به صورت دورکاری است، کار کردن در دفتر کار می تواند جهت دهی بسیار بهتری به سبک کار شما ببخشد.

دفتر کار به شما این امکان و اشتیاق را می دهد که صبح زود و در اولین ساعات کاری به دفتر کار خود مراجعه کرده و شروع به فعالیت کنید.

اگر امکان تهیه دفتر کار برای شما وجود ندارد، یا به هر صورت به کار در منزل علاقه‌مند هستید، پیشنهاد ما اختصاص یک اتاق کامل در منزل به دفتر کار است. برخی افراد دفتر کار و مطالعه و بازی و خواب و همه چیز آنها یکسان است. به همین دلیل موقع کار به فعالیت های دیگری همچون بازی و خواب متمایل می شوند.

در صورت امکان حتی رنگ و فضای کلی اتاق کار شما نیز با روحیات کاری شما هماهنگ باشد. برای مثال چه رنگی به شما انگیزه و اشتیاق بیشتری برای کار می دهد، از آن برای رنگ کردن اتاق کار استفاده کنید.

میز کار

بدون شک نمی توان با گذاشتن کامپیوتر روی زمین یا لپ تاپ روی پاهای خود شروع به تولید محتوا کنید. میز کار یکی از اساسی ترین تجهیزات تولید محتوا است. البته حتماً سعی کنید که یک میز کار استاندارد و بخصوص صندلی با کیفیت تهیه کنید.

تولید محتوا از جمله فعالیت هایی است که ستون فقرات، گردن و کمر شما را به شدت درگیر می کند. در صورتی که از تجهیزات غیر استاندارد استفاده کنید، به مرور فرسوده می شوید و توان کار و فعالیت در درازمدت را نخواهید داشت.

برخی افراد در برخی مناطق کشور بیشتر به نشستن روی زمین عادت دارند. حتی نشستن روی زمین با فیزیولوژی و سلامت ستون فقرات آنها سازگاری بیشتری دارد. در این صورت مشکلی وجود ندارد. به سادگی می توانید میزهای کامپیوتر کوتاه (همچون میز مطالعه) و مخصوص به خود را تهیه کنید. پاهای خود را در حال نشسته از زیر میز عبور داده و به فعالیت روزمره خود بپردازید.

نکته مهم در این حالت این است که ستون فقرات شما قوس زیادی نداشته باشد. در حالت استاندارد بنشینید. گودی کمر خود را با یک بالشتک کوچک پر کنید و مانیتور را در ارتفاع استاندارد از سطح زمین قرار دهید.

در هر دو حالت سعی کنید پس از یک مدت کوتاه (برای مثال هر یک ساعت) چند دقیقه از پشت کامپیوتر بلند شده و چند دقیقه ای پیاده روی کوتاه داشته باشید. نشستن طولانی مدت پشت کامپیوتر برای ستون فقرات، گردن، کمر و چشم شما به شدت زیان بار است و به مرور شما را فرسوده خواهد کرد.

کامپیوتر شخصی یا لپ تاپ

داشتن کامپیوتر شخصی یا لپ تاپ یکی از اصلی ترین تجهیزات تولید محتوا است. بدون شک بدون داشتن یک کامپیوتر نمی توان تولید محتوای مناسبی انجام داد. مشخصات سخت افزاری کامپیوتر شما بستگی به نوع محتوایی دارد که تهیه می کنید.

برای مثال تولید محتوای متنی نیازمند سیستم کامپیوتری قدرتمندی نیست. برعکس، تولید محتوای ویدیویی یک کامپیوتر قدرتمند نیاز دارد.

محیط آرام و بی دغدغه

تولید محتوا یک فعالیت مغزی است. هرچه آرامش بیشتری در دفتر کار خود داشته باشید، کیفیت کار شما افزایش یافته و بازدهی شما نیز بیشتر می شود.

سعی کنید دفتر کار خود را در یک منطقه آرام تهیه کنید. اگر در منزل کار می کنید، به اعضای خانواده گوشزد کنید که در ساعات کاری مزاحم شما نشوند و اوقات کاری شما را جدی بگیرند.

اگر دفتر کار یا اتاق کار شما عایق صدا باشد، بسیار عالی است. در این صورت تمرکز بیشتری خواهید داشت.

همچنین دفتر کار شما باید از تهویه مناسب برخوردار باشد. مغز شما برای بیشینه بازدهی خود نیازمند اکسیژن کافی است. اگر محیط بسته و بدون تهویه داشته باشید، بازدهی شما کاهش یافته و در درازمدت نیز توانایی مغز شما کاهش می یابد.

ورزش منظم در طول هفته

تولید محتوا از جمله فعالیت هایی است که به مرور می تواند روی سلامت جسمی و ذهنی شما تأثیر ناخوشایندی داشته باشد. تولید محتوای متنی نیازمند ساعت ها نشستن در حالت تایپ است. تولید محتوای ویدیویی نیازمند ساعت ها خیره شدن به مانیتور و تدوین است.

اختصاص زمان کافی برای ورزش کردن در طول هفته می تواند بازدهی شما را افزایش داده، روحیه شما را بهبود ببخشد و از مشکلات جسمی ناشی از نشستن طولانی مدت در یک محیط و پشت کامپیوتر بکاهد.

ورزش کردن یکی از اصلی ترین فعالیت های روزانه افراد موفق است. حتی اگر روزانه نیم ساعت پیاده روی نیز داشته باشید، بسیار بهتر از عدم فعالیت است.

با ورزش کردن منظم به مدت 3 ساعت در هفته بیماری های جسمی کاهش پیدا می کند و احتمالاً بیشتر از افراد همسن خودتان عمر می کنید.

پایگاه انتشار محتوا

حتی اگر برای افراد و شرکت های دیگری تولید محتوا دارید، پایگاه اینترنتی و شبکه های اجتماعی خود را فعال نگه دارید. بدین ترتیب نمونه کارهای شما قابل دسترس خواهد بود. گاهی اوقات نیز محتوای خود را در این بسترها منتشر کنید و به مرور برای کار و فعالیت خود شخصیت بسازید.

اینترنت پرسرعت

احتمالاً دسترسی به اینترنت پرسرعت در دنیای اطلاعات امروز «از نان شب واجب تر است». تمام اطلاعاتی که به دست می آورید، نیاز به اینترنت دارد. نمی توانید برای گرفتن پاسخ یک سؤال منتظر پاسخ مرورگر خود باشید و اینترنت شما باید در سریع ترین زمان ممکن جوابگوی نیاز شما باشد.

اگر به تولید محتوای ویدیویی نیز مشغول هستید، داشتن اینترنت پرسرعت اهمیت بیشتری پیدا می کند. سعی کنید از تخفیف ها و طرح های شرکت های مختلف باخبر شوید و بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید.

دسترسی به اینترنت آزاد

متأسفانه دسترسی به برخی از وبسایت های ضروری تولید محتوا در ایران امکان پذیر نیست. برای مثال، تولید محتوای ویدیویی بدون دسترسی به یوتیوب تقریباً غیر ممکن است. در کمال تعجب گاهی اوقات وبسایت های بسیار مهم مدیریت کار و پروژه (همچون ترلو) نیز از دسترس خارج می شوند.

همچنین به دلیل تحریم های بین المللی، دسترسی به برخی وبسایت ها (همچون انواتو مارکت) بدون تغییر آی پی امکان پذیر نیست. به همین منظور باید راهکارهای دور زدن برخی موانع در فضای اینترنت را بدانید. احتمالاً توضیح بیشتری نیاز ندارد.

تجهیزات اصلی تولید محتوا

مواردی که تاکنون عنوان شد، از وسایل مورد نیاز تولید محتوا برای هر فرد یا مجموعه ای است. فارغ از اینکه چه نوع تولید محتوایی انجام می دهید، این موارد ضروری بودند. اما برخی حوزه های تولید محتوا، تجهیزات اختصاصی خود را نیاز دارند.

از دید ما، بهترین تجهیزات تولید محتوا همان هایی هستند که در اختیار دارید. اگر تجهیزات تولید محتوای متنی را در اختیار دارید، شروع کنید. اگر به تجهیزات تولید محتوای ویدیویی دسترسی دارید، از تولید ویدیو دریغ نکنید. اگر به تمام این موارد دسترسی دارید، حوزه فعالیت خود را گسترده کنید.

وسایل ساخت محتوا آنقدر هم پیچیده و گران قیمت نیستند. برعکس، بسیار ابتدایی و ساده هستند. در ادامه برخی از مهمترین تجهیزات تولید محتوا مختص هر نوع محتوا را مورد بررسی قرار می دهیم.

تجهیزات تولید محتوای متنی

تولید محتوای متنی از ارزان قیمت ترین و ساده ترین انواع تولید محتوا است. اگر به زیرساخت های تولید محتوا دسترسی دارید، تنها کافی است قدرت تایپ بالایی داشته باشید. البته دسترسی به نرم افزارهای مایکروسافت ورد و همچنین ادوبی فتوشاپ نیز برای تولید محتوای متنی ضروری است.

تسلط به فتوشاپ امری بسیار ضروری است. تولید تصاویر جذاب و متنوع برای متن شما از مواردی است که نمی توان نادیده گرفت. یاد گرفتن پایه هردوی این نرم افزارها نیز کار بسیار ساده ای است. بنابراین فعالیت پیچیده و دشواری پیش رو نخواهید داشت.

تجهیزات تولید محتوای تصویری

شبکه های اجتماعی از بزرگترین مشتریان تولید محتوای تصویری است. در شبکه های اجتماعی رقابت بسیار شدید است و تولید تصویر از به صرفه ترین مواردی است که می تواند بیشترین بازدهی را برای شما داشته باشد.

می توانید برای شروع از تصاویر دیجیتال، تصاویر رایگان سطح اینترنت یا تصاویر دارای هزینه استفاده کنید. اما اگر بتوانید یک دوربین عکاسی برای کار خود تهیه کنید، سطح فعالیت خود را یک پله ارتقا داده اید.

نرم افزارهای ویرایش تصویر

نرم افزارهای پایه و اساسی برای ویرایش تصویر بسیار گسترده هستند اما بدون شک ادوبی فتوشاپ (Adobe Photoshop) و ادوبی ایلاستریتور (Adobe Illustrator) از معروف ترین و بهترین این نرم افزارها هستند. سعی کنید اطلاعات پایه در خصوص این نرم افزارها را فراگرفته و به مرور کیفیت کار خود را ارتقا دهید.

تجهیزات تولید محتوای صوتی

محتوای صوتی یا پادکست نیز طرفداران خاص خود را دارد و در سال های اخیر با استقبال بالایی مواجه شده است.محتوای صوتی تجهیزات محدودی نیاز دارد و تولید آن نیز کار دشواری نیست.

نرم افزارهای ویرایش صدا

نرم افزارهای زیادی نیز در زمینه ویرایش صدا وجود دارند. احتمالاً شاخص ترین آنها ادوبی آدیشن (Adobe Audition) است. برای تولید محتوای صوتی حتماً نیاز به ویرایش آن ندارید و می توانید به صورت مستقیم آن را منتشر کنید اما تولید محتوای صوتی حرفه ای نیازمند ویرایش است.

میکروفون با کیفیت

می توانید با گوشی خود نیز کار ضبط صدا را انجام دهید اما داشتن یک میکروفون با کیفیت می تواند سطح فعالیت شما را بسیار ارتقا دهد. می توانید از میکروفون های یو اس بی ارزان قیمت تر شروع کرده و سپس با تهیه میکروفون های با کیفیت و کارت صدا به مرور توان تولید خود را افزایش دهید.

استودیوی عایق صدا و آکوستیک

تا زمانی که از یک اتاق عایق صدا و آکوستیک برای تولید محتوای صوتی استفاده نکنید، فعالیت تولید محتوای صوتی شما رنگ و بوی جدی به خود نمی گیرد. عایق صدا به شما کمک می کند که در یک محیط آرام و بدون صدا فعالیت کنید. داشتن یک اتاق آکوستیک نیز از انعکاس صدا و کاهش کیفیت پادکست شما جلوگیری می کند.

تجهیزات تولید محتوای ویدیویی

محتوای ویدیویی گران قیمت ترین نوع تولید محتوا است. ابزار و تجهیزات زیادی نیاز دارد و مهمتر از همه زمان بسیار بیشتری برای تولید می طلبد. اما بدون شک بازدهی آن به اندازه هزینه و زمانی است که برای آن می پردازید. محتوای ویدیویی آینده تولید محتوا است.

نرم افزارهای ویرایش تصویر، صدا و ویدیو

برای تولید محتوای ویدیویی به تمام نرم افزارهای ویرایش تصویر، صدا و ویدیو نیاز دارید. به نرم افزارهای ویرایش صدا و تصویر پرداختیم. در خصوص نرم افزارهای ویرایش ویدیو نیز بهتر است از محصولات ادوبی استفاده کنید.

استفاده از نرم افزارهای شرکت یکسان باعث می شود که سریع تر با قابلیت های هرکدام آشنا شوید. محیط هرکدام برای شما ساده تر باشد و نرم افزارها نیز در فعالیت با یکدیگر هماهنگی بیشتری خواهند داشت.

ادوبی پریمیر پرو (Adobe Premiere Pro) و ادوبی افتر افکتس (Adobe After Effects) از معروف ترین نرم افزارهای تولید و ویرایش ویدیو هستند.  یادگیری این نرم افزارها برای تولید و ویرایش حرفه ای مقداری زمان بر است اما بدون شک ارزش فراگیری آنها را خواهد داشت.

میکروفون با کیفیت

مخاطب شما ممکن است کیفیت پایین تصویر را ببخشد اما کیفیت صدای پایین معمولاً غیر قابل قبول است. برای تولید محتوای ویدیویی نیز به یک میکروفون با کیفیت نیاز خواهید داشت.

تجهیزات فیلمبرداری

پس از صدا، تصویر مهمترین بخش یک ویدیو است. البته می توانید از گوشی خود برای تولید محتوا استفاده کنید. به مرور که مجموعه مخاطبان شما افزایش یافت، می توانید تجهیزات فیلمبرداری حرفه ای را تهیه کنید.

تجهیزات نورپردازی

نورپردازی جدا از تصویر نیست. کیفیت بالای نورپردازی به کیفیت بالای ویدیوی شما منجر می شود. می توان با نورپردازی حرفه ای و یک دوربین عادی ویدیویی را تولید کرد که قابل قیاس با ده ها میلیون هزینه توسط نورپردازی ضعیف و دوربین گران قیمت است. نورپردازی باعث می شود ویدیوی شما بسیار حرفه ای تر جلوه کند.

استودیوی عایق صدا و آکوستیک

همان طور که عنوان شد، داشتن صدای با کیفیت بسیار مهم است و داشتن استودیوی عایق صدا و آکوستیک نیز از ضروریات تولید صدای با کیفیت است.

فون یا پرده تصویربرداری

افراد و شرکت های حرفه ای برای تولید محتوای ویدیوی معمولاً از فون یا پرده استفاده می کنند. فون باعث می شود که یک صحنه یکسان و ثابت را به ده ها شیوه متفاوت آراست.

اثرات دکوراسیون ضعیف را کاهش و سطح کیفی ویدیو را افزایش داد. داشتن فون یا پرده ضروری نیست اما می تواند برای تولید محتوای ویدیویی بسیار به شما کمک کند.

مواردی که در این مطلب به آنها پرداختیم از مهمترین تجهیزات تولید محتوا بودند. بدون شک موارد دیگری نیز وجود دارد که می توان بسته به موقعیت از آنها استفاده کرد.

کدام نوع تولید محتوا را بیشتر می پسندید؟ تجربه تولید کدام یک از انواع تولید محتوا را دارید؟ کدام یک از تجهیزات تولید محتوا را سراغ دارید که در این مطلب به آنها اشاره نشد؟ دیدگاه های خود را با ما و دیگر دوستان خود در استودیوی بازاریابی محتوایی آژمان در میان بگذارید.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

برای امتیاز دادن از 1 تا 5 ستاره انتخاب کن!

میانگین امتیاز: 4.9 / 5. تعداد رای ها: 14

بدون امتیاز! اولین امتیاز رو ثبت کن.

ارسال دیدگاه