اهمیت و تاثیر تولید محتوای منظم در موفقیت کسب و کار

دسته : آموزش بازاریابی محتوا تبلیغات دیجیتال

این روزها تولید محتوا را می توان یکی از مهم‌ترین راه‌هایی دانست که کسب و کارها می توانند توسط آن خود را معرفی کنند. اما تأثیر تولید محتوای منظم در موفقیت یک کسب و کار چیست؟ تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که چرا برخی وب‌سایت‌ها در جستجوهای گوگل رنک‌های بالا را در اختیار دارند. اما برخی دیگر تنها در کلیدواژه‌ای خاص یا چند کلید واژه در صفحه اول هستند؟

اهمیت و تاثیر تولید محتوای منظم در موفقیت کسب و کار

در این مطلب از آژانس محتوایی آژمان قصد داریم در خصوص اهمیت و تأثیر انتشار محتوای منظم در موفقیت کسب و کار مطالبی را مرور کنیم. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

اهمیت و تاثیر تولید محتوای منظم

زمانی که از انتشار محتوا صحبت به میان می ‌آید، بسیاری فکر می ‌کنند که تنها کافی است متن و عکس‌ها را در وب‌سایت آپلود کرده و آن را منتشر کنند. به این دسته از افراد باید بگوییم که نظم در تولید و انتشار محتوا یکی از مهم‌ترین فاکتورها به حساب می آید. کسب و کارها  یا به طور کلی‌ تمام وب‌سایت‌ها می توانند با توجه به آن به موفقیت بیشتری دست پیدا کنند.

وقتی صحبت از محتوا و بازاریابی محتوایی برای موفقیت کسب و کار است، باید بدانید عوامل بسیار زیادی در موفقیت یک کسب و کار نقش دارند. تولید محتوای با کیفیت، انتخاب کلیدواژه‌های مناسب و انتشار منظم آن از مهم‌ترین عوامل موفقیت یک کسب و کار در اینترنت هستند

رمز موفقیت کسب و کارها در اینترنت

اگر به آنالیز وب‌سایت‌های اول گوگل و رقبای موفق خود بپردازید، به راحتی می‌بینید که وب‌سایت‌های موفق محتوایی با کیفیت و جذاب را در زمان‌ مناسب منتشر می ‌کنند. این وب‌سایت‌ها نزد مخاطبین از جایگاه بالاتری برخوردار هستند. شما هم می توانید با داشتن برنامه‌ای منظم از تأثیر انتشار محتوا منظم سود ببرید. بنابراین بهتر با وب‌سایت‌های دیگر به رقابت بپردازید.

پس باید بگوییم که تولید و انتشار محتوای منظم باعث افزایش رنک گوگل و اعتماد بیشتر مخاطبان خواهد شد که در ادامه توضیحات بیشتری را در این خصوص بیان خواهیم کرد.

تاثیر تولید محتوای منظم در رنک گوگل

محتوا را نباید برای گوگل تولید کرد. اما اهمیت رنک گوگل و موارد مربوط به آن را نیز نمی توان نادیده گرفت.  محتوایی با کیفیت و جذاب می تواند رنک خوبی در گوگل به دست آورد. اما یک وب‌سایت تنها با یک مطلب نمی تواند در سرچ‌های مختلف، رتبۀ اول گوگل را به دست آورد. یکی از معیارهایی که گوگل برای افزایش رنک سایت  در نظر دارد، تولید و انتشار محتوا به صورت منظم است.

برنامه طولانی مدت تولید محتوای منظم

اهمیت و تأثیر انتشار محتوای منظم در موفقیت کسب و کار و افزایش رتبه وب‌سایت در گوگل را باید به مرور مشاهده کرد. این نظم در یک لحظه به وجود نمی‌آید و ربات‌های گوگل در کوتاه مدت آن را متوجه نخواهند شد. به همین دلیل باید صبر داشت و به برنامه‌ها پایبند بود.

به خاطر داشته باشید که مهم نیست هر روز ۵ مطلب منتشر می‌کنید یا ماهی یک محتوا. مهم این است که نظم داشته باشید. زیرا ربات‌های جستجوگر گوگل وقتی این نظم را درک کنند در زمان مشخصی به وب‌سایت شما سر می زنند. اگر مطابق برنامه پیش نروید، این ربات‌ها برای مدتی به وب‌سایت مورد نظر مراجعه نخواهند کرد. همین امر تأثیر منفی بر ایندکس صفحات و رنک گوگل وب‌سایت و محتوا می‌گذارد.

تاثیر تولید محتوای منظم بر کاربران و مخاطبان

رفتار کاربران با وب‌سایت‌های گوناگون رو می توان مورد بررسی قرار داد. بسیاری از کاربران زمان بیشتری را در وب‌سایت‌هایی می‌گذرانند که محتواهای با کیفیت دارند. سایت هایی که محتواهایشان در زمان‌های مناسب منتشر می‌شوند.

تصور کنید که کسب و کاری برای فروش بیشتر اقدام به حراج کند. اما محتوای مربوط به این حراج پس از شروع حراجی منتشر شود. بسیاری از کاربران اطلاعات کافی در خصوص این حراجی ندارند. به همین دلیل اگر تاریخ انتشار محتوا را مشاهده کنند، ممکن است به آن کسب و کار بدبین شوند.

عکس این مطلب نیز درست است. زمانی که کسب و کاری می‌خواهد کالاهایی را با تخفیف ویژه بفروشد. اما از چند روز قبل اقدام به انتشار محتواهای مناسب کند. این امر باعث می شود کاربران به آن وب‌سایت و کسب و کار اعتماد بیشتری کنند. همچنین این اطلاع رسانی باعث می‌شود که افراد بیشتری از این رویداد ویژه آگاه باشند و به وب‌سایت برای خرید و بررسی مراجعه کنند.

تاثیر تولید محتوا منظم بر کارمندان

حتماً ماجرای مسابقه خرگوش و لاک‌پشت را می دانید. بسیاری از کسب و کارهای تازه تأسیس اقدام به تولید و انتشار مقادیر بسیار زیادی محتوا می‌کنند که این کار علاوه بر خسته کردن مخاطبان، کارمندان و عوامل مختلف تیم را نیز خسته و فرسوده می‌کند. بهتر است که محتواها به صورت منظم و درست منتشر شوند. این کار باعث می شود تا از خسته شدن تیم جلوگیری شود.

همچنین در طول زمان تیمی که خسته و فرسوده نیست، می‌ تواند ایده های جذابی داشته باشد. برخی از این ایده ها می‌ توانند کیفیت محتوا را افزایش دهند، برخی برای مخاطبان جذاب هستند و برخی دیگر باعث می‌شود تا کسب و کار زودتر به موفقیت مورد نظر خود برسد.

راه‌هایی برای ایجاد نظم در تولید و انتشار محتوا

حال که با تأثیر تولید محتوای منظم آشنا شدید می‌خواهیم راهکارهایی ساده برای ایجاد نظم در تولید و انتشار محتوا را معرفی کنیم. با استفاده و انجام این راهکارها می توان امید داشت که محتواهای وب‌سایت به صورت منظم تولید و منتشر شود و بتوان از مزایای این مسئله در موفقیت کسب و کار سود برد.

استراتژی محتوا

باید بگوییم که تأثیر تولید محتوای منظم را می توان با داشتن یک استراتژی مناسب بیشتر مشاهده کرد. با داشتن استراتژی محتوا می‌دانیم که وب‌سایت چه مسیری را در پیش دارد و بر اساس آن اقدام به تولید محتوا می‌کنیم. همچنین با انتشار منظم این محتواها می توانیم مخاطبان بیشتری را جذب کنیم. مخاطبان زمانی که مشاهده می‌کنند محتواهایی که دوست دارند با نظم خاصی منتشر می‌شود، بیشتر به آن وب‌سایت مراجعه خواهند کرد تا بتوانند محتوای مورد نظرشان را مطالعه کنند. داشتن استراتژی محتوا برای هر کسب و کاری بسیار مهم است. علاوه بر ایجاد نظم این استراتژی فواید و مزایای بسیار دیگری دارد که در ادامه به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنید.

 • تولید و انتشار محتوا مطابق با نیازهای مجموعه و مشتریان
 • داشتن هدف و مسیر در تولید محتوا
 • تولید و انتشار مطالبی که به رشد کسب و کار و وب‌سایت کمک می‌کند

تقویم محتوایی

یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار در موفقیت یک کسب و کار، داشتن تقویم محتوایی است. وب‌سایتی که تقویم محتوایی برای تولید و انتشار محتوا دارد، می‌داند که در چه روزها و مناسبت‌هایی باید کدام دست از محتواها را منتشر کند. همین امر باعث می‌شود که علاوه بر این که گوگل به این سایت رنک بالاتری دهد، مخاطبان حس بهتری، مخصوصاً در مناسب‌های خاص پیدا کنند و همین امر باعث شود تا بیشتر به این وب‌سایت مراجعه کنند.

داشتن تقویم محتوایی علاوه بر ایجاد نظم بیشتر مزایای دیگری دارد که این مزایا عبارت‌اند از:

 • حفظ تنوع و دسته بندی محتوا
 • پیوند و سازماندهی محتوا های جدید و قدیم
 • تشخیص راحت تر بازخورد مطالب منتشر شده
 • جلوگیری از بی نظمی و روزمرگی
 • برنامه ریزی دقیق برای مناسبت ها
 • افزایش بهره وری سازمانی
 • ایجاد تمرکز و سرعت در تولید محتوا
 • صرفه جویی در منابع و زمان

پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تقویم محتوایی و مزایا و معایب آن، مطلب تقویم محتوایی چیست؟ را مطالعه کنید.

برنامه ریزی کوتاه مدت

اولین گام برای رسیدن به نظم داشتن برنامه ریزی کوتاه مدت برای محتوا و کسب و کار است. زمانی که این برنامه ریزی ایجاد شود، علاوه بر این که ساده‌تر به نظم دلخواه می‌رسید، می توانید در کوتاه مدت نقاط ضعف بیشتری از برنامه خود را مشاهده و برطرف کنید.

برنامه ریزی بلند مدت

همان‌طور که گفتیم یک شبه نمی توان راه صد ساله را طی کرد و به صفحه اول یا رنک اول گوگل رسید. به همین دلیل باید برای این که نتیجه مناسب از تولید محتوای منظم بگیریم، برنامه ریزی بلند مدت نیز داشته باشیم. به مرور و در طول چندین ماه می توانید به خوبی نتیجه برنامه ریزی بلند مدت و داشتن استراتژی مناسب خود را مشاهده کنید.

تعیین ساعت مشخص

برای این که از بیشترین تأثیر انتشار محتوا منظم استفاده کنید بهتر است ساعت‌های مناسب برای انتشار مطالب را پیدا کنید. برخی از سایت‌ها با توجه به نوع خدماتی که ارائه می‌دهند، صبح‌ها بازدید بیشتری دارند و برخی دیگر عصرها با ترافیک بیشتری مواجه هستند. با توجه به نوع کسب و کار و ساعت بیشترین بازدید، زمان مناسب برای انتشار محتوا را تعیین کنید. توجه داشته باشید که به این زمان باید پایبند بود و در زمان مشخص، محتوای مورد نظر باید منتشر شود.

اعلام عمومی

می توانید برای افزایش بازخورد و همچنین استفاده حداکثری از تأثیر تولید محتوای منظم ساعت انتشار برخی پست‌های مهم و جذاب را از قبل اعلام کنید. فرض کنید که کسب و کار شما مرتبط با تلفن‌های همراه است. گاهی می توانید اعلام کنید که در یک روز و زمان مشخص، محتوایی در خصوص بررسی یک گوشی جدید و جذاب منتشر خواهید کرد. با استفاده از این روش مخاطبانی که این محتوا برایشان جذاب است در ساعت مشخص شده به وب‌سایت شما مراجعه خواهند کرد تا محتوای مورد نظر را مطالعه کنند.

کار تیمی در تولید محتوای منظم

کارهای عجله‌ای و مهم برای تمام افراد ممکن است پیش بیاید. اتفاقات معمولی مانند ماندن در ترافیک، قطعی اینترنت و برق. اتفاقات ناگوار دیگر مانند بیماری‌ها و موارد خوشایند مانند دیدن اتفاقی یک دوست قدیمی در خیابان ممکن است تولید محتوای منظم را بهم بزند. این مورد یکی از مهم‌ترین مواردی است که با داشتن تیمی هماهنگ با آن برخورد نخواهید داشت. در غیر این صورت چنین اتفاقی به ندرت رخ خواهد داد.

فعالیت تیم محتوا مفید یا مضر؟

از دیگر فواید حضور یک تیم در تولید محتوا، مجاب کردن یکدیگر به انجام به موقع و سر وقت کارهاست. یک مطلب را زمانی که فقط خودتان هستید سر ساعت مشخص آماده و منتشر می کنید. اما وقتی مدیر تیم از شما می خواهد رأس ساعت مشخص مطلبی را به او برسانید، احتمال بی نظمی بیشتر است. البته کار تیمی در تولید محتوا فواید متنوعی دارد که در مطالب دیگر به آن خواهیم پرداخت.

نتیجه گیری

پس از طراحی برنامۀ منظم تولید و انتشار محتوا، باید به آن به خوبی پایبند باشید. با تعهد به اجرای برنامه می توانید تأثیر تولید محتوای منظم را مشاهده کنید. شاید همان‌طور که گفتیم، اولین و مهم‌ترین اتفاقی که این نظم به همراه دارد، شرطی کردن ربات‌های گوگل است.

ربات‌های گوگل وقتی الگوریتم این نظم را متوجه شوند، در زمان انتشار محتوا به وب‌سایت شما مراجعه خواهند کرد. همین امر می تواند باعث شود تا محتوای تولید شده با سرعت بسیار بیشتری در گوگل پیشرفت کند و به رنک اول آن نزدیک شود.

همچنین از دیگر مزایا و تأثیر انتشار محتوای منظم این است که گوگل متوجه می‌شود که این وب‌سایت منظم و کاربردی است. به همین دلیل اعتبار بیشتری به مقالات، مطالب و به طور کلی محتواهای منتشر شده می‌دهد.

از دیگر مزایای داشتن این نظم می توان به اعتماد بیشتر مخاطب به وب‌سایت و کسب و کار اشاره کرد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

برای امتیاز دادن از 1 تا 5 ستاره انتخاب کن!

میانگین امتیاز: 4.8 / 5. تعداد رای ها: 15

بدون امتیاز! اولین امتیاز رو ثبت کن.

ارسال دیدگاه