متخصص محتوا و همه مهارت هایی که به آن نیاز دارد!

دسته : تیم بازاریابی محتوایی

اگر در عجب هستید که تمام متون، تصاویر و ویدیوهایی که روزانه بارها در سطح اینترنت با آن‌ها روبرو می شوید، توسط چه کسانی نوشته می شود، این مطلب برای شما است. تولید محتوا چند سال است که در کشور ما رونق بالایی گرفته و تقریباً تمام کسب و کارهای حرفه ای در حال تولید محتوا برای وبسایت خود هستند. متخصص محتوا کسی است که در پشت بخش عمده ای از این محتوا قرار دارد.

فردی که سال ها در زمینه تولید محتوا تجربه داشته و با صبر و حوصله مشغول تدوین محتوایی است که جدای از جذابیت، باید جنبه علمی داشته و از همه مهمتر سودآوری داشته باشد. در این مطلب از آژانس بازاریابی محتوایی آژمان قصد داریم که متخصص محتوا و مهارت های این حرفه خطیر را مورد بررسی قرار دهیم.

متخصص محتوا و همه مهارت هایی که به آن نیاز دارد!

تولید محتوا برای چه کسانی ضروری است؟

اگر یک جواب کوتاه، صادقانه و علمی برای این سؤال نیاز دارید، «همه مشاغل» بهترین پاسخ خواهد بود. امروزه با تبدیل شدن کشور به یک بازار بزرگ متصل، داشتن یک فروشگاه اینترنتی از مهمترین نیازهای هر شرکت است. هنگامی که یک فروشگاه اینترنتی برای فروش کالا یا خدمات خود راه اندازی می کنید، بلافاصله متوجه می شوید که رقابت در این بازار به هیچ وجه ساده نیست.

به همین دلیل دست به تبلیغات در سطح اینترنت می زنید. هزینه تبلیغات رفته رفته بالا رفته و میزان فروش و سودآوری شما در ابتدا هیچ تناسبی با هزینه تبلیغات ندارد. البته تبلیغات به مرور پاسخ داده و به یک سرمایه گذاری تبدیل می شود. اما یک مشکل اساسی وجود دارد. مشکلی که در ادامه در خصوص آن صحبت خواهیم کرد.

آیا تبلیغ اینترنتی بهترین راهکار است؟

آگهی اینترنتی یا از طریق صدا و سیما معمولاً هزینه بالایی دارد. بخصوص اگر قصد تبلیغ در صدا و سیما و وبسایت های پربازدید را داشته باشید که یک راهکار مؤثر است. اما مشکل اینجا است که به محض قطع تبلیغات اینترنتی متوجه خواهید شد که بازدیدکنندگان شما بسیار کاهش می یابد.

اگر دوباره شروع به پخش آگهی نکنید، روند نزولی فروش به همین روال ادامه خواهد یافت. به قول معروف «هرچقدر پول بدهی، همان قدر آش می خوری». اما راهکار دیگری وجود دارد که بسیار بیشتر از پول شما آش تحویل می دهد و آن هم تولید محتوا است.

تولید محتوا و بازدهی طولانی مدت

تولید محتوا را می توان یکی از راهکارهای نوین تبلیغات دانست. تولید محتوا باعث می شود که کاربران زیادی از طریق موتورهای جستجو به وب‌سایت شما مراجعه کنند. این محتوا به مرور باعث شده که رتبه شما بالا رفته و کاربران وب‌سایت و فروشگاه افزایش پیدا کنند.

حضور کاربران بیشتر در و‌بسایت به معنی مشتریان بالقوه برای خدمات و کالای شما است. کاربرانی که در صورت رعایت اصول تولید محتوا می توانند به مشتریان بالفعل شما تبدیل شوند. اما تولید محتوا کار هر کسی نیست. برای تولید محتوای حرفه ای نیاز به افرادی دارید که متخصص محتوا گفته می شود.

متخصص محتوا کیست؟

تولید محتوا نیز مانند هر حرفه دیگری نیازمند تجربه و دانش کافی است. متخصص محتوا به شما کمک می کند که محتوای تولید شده در کوتاه ترین زمان ممکن شما را به نیازتان برساند.

بسیار پیش می آید که یک وب‌سایت سال ها مشغول تولید محتوا است. ممکن است 10 سال در زمینه تولید محتوا تجربه داشته باشد اما رتبه و کاربران حاضر در وب‌سایت هیچ تناسبی با زمان و انرژی صرف شده برای تولید محتوا ندارد. اینجا است که می گویند «کار را باید به کاردان سپرد».

متخصص محتوا تمام نیازهای یک کسب و کار را بررسی می کند. ابزار لازم برای تولید محتوا را سنجیده و با برنامه ریزی دقیق در صدد تولید محتوای حرفه ای برمی آید. بنابراین برای تولید محتوای پول ساز نیازمند متخصص محتوا هستید.

اما واژه های زیادی در زمینه تولید محتوا به گوش می خورند. برای مثال ممکن است بارها واژه کارشناس تولید محتوا را شنیده باشید. تفاوت متخصص محتوا با کارشناس تولید محتوا در چیست؟

تفاوت متخصص محتوا با کارشناس محتوا

برای متخصص شدن در هر زمینه ای نیاز به تجربه و زمان است. زمان باعث می شود که بسیار اصول تولید محتوا به یک غریزه در شما تبدیل شوند. مطالعه محتوای افراد دیگر و تولید میلیون ها کلمه محتوا باعث می شود که به یک متخصص در امر تولید محتوا تبدیل شوید.

معمولاً افرادی که در زمینه تولید محتوا شروع به فعالیت می کنند، کار خود را با عنوان کارشناس تولید محتوا شروع می کنند. ممکن است فردی 10 سال یا بیشتر هم با همین عنوان مشغول به کار باشد. شاید هیچگاه نتوان یک کارشناس تولید محتوا را متخصص محتوا نامید.

البته باید در نظر داشت که بازه فعالیت و وظایف کارشناس تولید محتوا نیز از متخصص محتوا گسترده تر است. هنگامی که کارشناس تولید محتوا به سطح متخصص محتوا برسد، برخی از وظایف گذشته او به حاشیه رفته و تنها روی سطح محدودی از فعالیت ها تمرکز خواهد داشت. ممکن است وظایف کارشناس تولید محتوا بیشتر باشد اما کیفیت کار متخصص محتوا بیشتر از کارشناس محتوا است.

مهارت های متخصص محتوا

مهارت متخصص محتوا می تواند متغیر باشد. برخی از این مهارت ها با کارشناس محتوا یکسان است و برخی نیز تنها در توان متخصص محتوا است. از مهمترین مهارت های متخصص محتوا می توان به موارد زیر اشاره کرد.

تخصص در زمینه کاری

کارشناس محتوا می تواند در هر زمینه ای محتوا تولید کند اما متخصص محتوا معمولاً در چند زمینه خاص تبحر دارد. میزان کیفیت تولید محتوا در این زمینه ها نیز به مراتب بیشتر است. معمولاً رشته تحصیلی متخصص محتوا یکی از شاخه هایی است که او به خوبی می تواند در آن به امر تولید محتوا بپردازد.

ممکن است کارشناس تولید محتوا پس از چند سال تجربه در امر تولید محتوا، در برخی زمینه ها مهارت و تخصص بیشتری پیدا کند. ممکن است علاقه به رشته مورد نظر یا نوشتن بیشتر در آن زمینه ها باعث به وجود آمدن تخصص در کارشناس تولید محتوا شود.

بیشتر شرکت ها نیز با توجه به محصولات و خدمات خود نیازمند طیف خاصی از محتوا هستند. بنابراین باید به دنبال شخصی باشند که در یک یا چند زمینه خاص متخصص باشد.

مهارت در امر نویسندگی

هرچقدر هم در یک زمینه خاص متخصص باشید، اگر مهارت نویسندگی شما کافی نباشد، یک متخصص محتوای خوب نخواهید شد. متخصص محتو پس از سال ها قلم زدن به سطحی از مهارت در امر نویسندگی رسیده که می تواند در کوتاه ترین زمان ممکن شما را غافلگیر کند.

سرعت تولید محتوا

سرعت تولید و تایپ محتوا یکی از این مهارت ها است. ممکن است بخواهید در یک زمینه خاص هر روز مطلبی منتشر کنید. متخصص محتوا باید بتواند نیاز شما را در سریع ترین زمان ممکن برآورده کند. بخصوص اگر تیم تولید محتوا داشته باشید، هر فردی باید وظیفه خود را سریع انجام دهد تا خللی در فرآیند کار تیمی ایجاد نشود.

مسلط به ادبیات و دستور زبان

مهارت نویسندگی در زمینه ادبیات و دستور زبان فارسی نیز بسیار مهم است. متخصص محتوا باید توانایی بازی با را داشته باشد. محتوای او باید به شیوه ای نوشته شود که همگان از خواندن آن لذت ببرند.

همچنین توانایی متخصص محتوا در زمینه دستور زبان نیز بسیار ضروری است. همواره افرادی که به وب‌سایت شما مراجعه می کنند را از بالاترین قشر اجتماعی در نظر بگیرید. تصور کنید که مخاطب شما همگی فرهیخته و دارای بالاترین سطح تحصیلات هستند.

اگر محتوای شما از استانداردهای لازم ادبیات و دستور زبان برخوردار نباشد، به مرور باعث بی اعتمادی در افراد شده و میزان کاربران شما با ریزش مواجه می شود.

مسلط به الفبای سئو

اگر محتوای شما با اصول اولیه سئو هماهنگ نباشد، «هرچه می زنید، به در بسته خواهد خورد». البته وظیفه متخصص محتوا نگرانی در زمینه سئو نیست اما بدون شک باید با آن آشنایی داشته باشد. در یک تیم تولید محتوا بخش اصلی محتوا را متخصص محتوا و کارشناس محتوا تولید می کنند. بنابراین هردوی آنها باید با سئو آشنایی داشته باشند.

سئو حکم آدرس، تلفن یا کد پستی شما را دارد. اگر محتوای شما فاقد استانداردهای سئو باشد، موتورهای جستجو آدرس محتوای شما را پیدا نمی کنند. برای همین سئو از حیاتی ترین اصولی است که در تولید محتوا باید در نظر گرفت. محتوا بر اساس سئوی اولیه تنظیم می شود. در نهایت نیز با استانداردهای نهایی سئو اصلاح خواهد شد. پس ابتدا و انتهای جاده تولید محتوا، ایستگاه سئو است.

هماهنگی کامل با تیم تولید محتوا

«یک دست صدا ندارد.» متخصص تولید محتوا هیچگاه به تنهایی نمی تواند در یک مجموعه کاری از پیش ببرد. ممکن است کارشناس تولید محتوا مدتی بتواند به تنهایی از عهده تولید محتوا برآید اما متخصص محتوا نیازمند تیم است.

معمولاً شرکت های تازه کار و کوچک فعالیت خود را با یک یا چند نفر محدود به عنوان کارشناس محتوا شروع می کنند. کارشناس تولید محتوا حکم «آچار فرانسه» را برای این مشاغل دارند. تقریباً با هر زمینه ای آشنا هستند اما در کمتر مواردی متخصص هستند.

کم کم که شرکت بزرگ شده و نیازهای آن فراتر می رود، دیگر کارشناس تولید محتوا نمی تواند قطار تولید محتوا را روی ریل نگه دارد. نیازمند تیمی بزرگتر خواهد بود که متخصص محتوا یکی از آنها است.

ممکن است کارشناس تولید محتوا برای مدت زیادی مشغول به فعالیت در شرکت باشد. تجربه و توانایی خوبی در این زمینه داشته باشد. به همین دلیل وی را به عنوان متخصص محتوا گماشته و افراد لازم را برای گسترش تیم استخدام می کنید.

مسلط به زبان خارجی

هرچقدر تجربه و تخصص داشته باشید، نیازمند منابع دیگری هستید. هر زمینه کاری مرتب در حال گسترش است. علم راکد نمی ماند و شما نیز به عنوان متخصص محتوا نباید دست از مطالعه بردارید. علاوه بر تولید محتوا بر اساس مقالات معتبر خارجی، میزان دانش شما نیز کاملاً به توانایی درک مطلب شما از این زبان ها دارد.

علم یک زبان بین المللی است و هیچگاه نمی تواند در چارچوب یک مرز بسته بماند. مهارت های خود را در زمینه زبان خارجی و بخصوص زبان انگلیسی همواره بهبود دهید. زبان انگلیسی به عنوان یک زبان بین المللی بدون شک یکی از بهترین منابع مطالعاتی در بیشتر زمینه ها است.

میزان حقوق متخصص محتوا

متأسفانه در کشور ما هیچکس به اندازه مهارت و توانایی خود حقوق دریافت نمی کند. البته کسانی هستند که بسیار فراتر از این میزان هم دریافت می کنند که سخن از آنها در این مقاله ممکن نیست.

متخصص محتوا نیز همچون بسیاری حرفه ها به لحاظ حقوق با مشکلاتی روبرو است. برای مثال خط فقر به صورت رسمی حدود 7 میلیون تومان است. رقمی که در حقیقت به 10 میلیون تومان نیز می رسد. بنابراین باید انتظار حدأقل این حقوق را برای بیشتر مشاغل داشت.

با این وجود چنین چیزی در کشور تقریباً شبیه به یک خواب عمیق است. معمولاً حقوق کارشناس تولید محتوا بر اساس کلمه تعیین می شود. برای مثال هر کلمه 50 تا 200 تومان متغیر است. اما متخصص محتوا معمولاً دستمزد ثابت دریافت می کند.

این دستمزد به توانایی های فرد، میزان تجربه، انتظارات او و البته توانایی مالی شرکت بستگی دارد. ممکن است این دستمزد در ابتدا اندک باشد و به مرور که با مزایایی تولید محتوا آشنا شدند، افزایش پیدا کند. این رقم با شهر سکونت شما نیز در ارتباط است. ممکن است از 2 تا 6 میلیون تومان در شرایط کنونی متغیر باشد.

البته اگر همه شرایط ایدئال باشد و مدت زیادی در شرکت مشغول فعالیت باشید، احتمالاً این رقم تا 10 میلیون تومان هم افزایش پیدا کند. رقمی که از هر 100 نفر شاید یک نفر در این حوزه با آن روبرو باشد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

برای امتیاز دادن از 1 تا 5 ستاره انتخاب کن!

میانگین امتیاز: 5 / 5. تعداد رای ها: 14

بدون امتیاز! اولین امتیاز رو ثبت کن.

ارسال دیدگاه