تعرفه تولید محتوای متنی بر چه اساسی تعیین می شود؟ (معیار هزینه تولید محتوا)

دسته : تیم بازاریابی محتوایی

چند سالی است که تولید محتوا در کشور ما رونق و جنب و جوش فراوانی دارد. کسب و کارهای مختلف به اهمیت تولید محتوا پی برده اند و برخی از وب‌سایت ها نیز تنها با انتشار محتوا و جذب مخاطب در حال درآمدزایی هستند. بر همین اساس افراد زیادی به تولید محتوا علاقه دارند و بدشان نمی آید از قلم خود، درآمد داشته باشند. اما تعرفه تولید محتوا در کشور ما چقدر است؟ آیا هزینه تولید محتوا به اندازه ای هست که کسب و کارها در آن سرمایه گذاری کنند؟ قیمت تولید محتوا بر اساس چه معیارهایی تعیین می شود؟ جواب این سؤالات و بسیاری سؤالات دیگر را در ادامه این مطلب از آژانس بازاریابی محتوایی آژمان جستجو کنید.

تعرفه تولید محتوای متنی بر چه اساسی تعیین می شود؟ (معیار هزینه تولید محتوا)

تعرفه تولید محتوا

اگر جنبه مادی تولید محتوا روشن نباشد و صاحب کسب و کار در این زمینه «دو دو تا چهار تا» نکند، هزینه تولید محتوا سود محصولات را از میان خواهد برد. هرچند که تولید محتوا مانند هر تبلیغات دیگری «هزینه نیست و سرمایه گذاری است»، اما این سرمایه گذاری باید معقول و با در نظر گرفتن شاخصه های صحیح برنامه ریزی شود.

تعرفه تولید محتوا در ایران بسیار متغیر است. نمی توان رقم دقیقی برای آن در نظر گرفت اما می توان بازه ای برای آن تعیین کرد. تعرفه تولید محتوا به موارد زیادی مرتبط است و باید جنبه های زیادی را برای آن در نظر گرفت.

ممکن است مجموعه شما به صورت اختصاصی در حال تولید محتوا باشد. ممکن است برای معرفی خدمات یا محصولات خود قصد تولید محتوا داشته باشید و انتظار به دست آوردن مشتری را از مخاطب خود داشته باشید. شاید هم محتوای شما همان محصول شما است و قصد دارید از مسیرهایی همچون تبلیغات از طریق آن کسب درآمد کنید. در تمام این موارد تعرفه تولید محتوا تغییر خواهد کرد.

یکی دیگر از اساسی ترین متغیرهای تعرفه تولید محتوا جنس آن است. محتوای متنی، صوتی، تصویری و ویدیویی از شاخص ترین انواع محتوا هستند که بدون شک تعرفه هرکدام با دیگری متفاوت است. در ادامه، نحوه محاسبه هزینه تولید محتوا از نوع متنی را با هم بررسی خواهیم کرد.

محاسبه هزینه تولید محتوا

تعرفه تولید محتوا بحثی کاملاً تخصصی است و به متغیرهای فراوانی بستگی دارد. هزینه تولید مقاله معمولاً به دو صورت کلمه ای و متنی تعیین می شود. ممکن است که تولید کننده محتوا در نهایت تمام کلمات تولید شده را شمارش کرده و قیمتی به شما ارائه دهد. شاید هم متن شما را آماده کرده و قیمت تولید محتوا را بر اساس زمان و کیفیت آن به شما ارائه دهد.

قیمت محتوا نویسی بر اساس کیفیت محتوا، توانایی تولیدکننده محتوا، تجربه فرد یا مجموعه تولیدکننده و ابزارهای به کار رفته در تولید محتوا تعیین می شود.

هزینه تولید محتوای کلمه ای

نرخ تولید محتوا کلمه ای به گونه ای است که در نهایت تمام کلمات (توسط نرم افزار مایکروسافت ورد) شمارش می شود. این کلمه مبنای تعیین قیمت خواهد بود. بنابراین قبل از سفارش تولید محتوا حتماً تعرفه تولید محتوا به ازای هر کلمه را جویا شوید.

ممکن است افراد کم تجربه که آشنایی با اصول و قواعد محتوا نویسی ندارند، قیمت های بسیار اندکی به ازای هر کلمه تعیین کنند. برای مثال ممکن است با قیمت هایی همچون «کلمه ای ۲۰ تومان» مواجه شوید که با استانداردهای تولید محتوای امروزی نمی خواند. به قول معروف «هرچقدر پول بدهید، همان اندازه آش می خورید.»

تعرفه تولید محتوای کلمه ای ممکن است تا ۳۰۰ تومان به ازای هر کلمه نیز بالا رود که بستگی به نوع محتوا و کیفیت خروجی شما خواهد داشت. محتوایی که شما را در میان میلیون ها نتیجه جستجو در صفحه اول قرار دهد، محتوایی طلایی محسوب می شود.

تعرفه تولید محتوا به صورت میانگین کلمه ای ۵۰ تا ۲۰۰ تومان است. چنین تعرفه ای منطقی بوده و جهت کیفیت محتوای تولید شده باید به سابقه و تجربه مجموعه رجوع کرد.

هزینه تولید محتوای متنی

تعرفه تولید محتوای متنی مقداری با نوع کلمه ای متفاوت است. در این نوع تعیین تعرفه، فارغ از تعداد کلمات مطلب به نتیجه خروجی مراجعه می شود. معمولاً محتوای استاندارد از ۸۰۰ الی ۳۰۰۰ کلمه تشکیل می شود. ممکن است محتوای شما یک محتوای تخصصی و نیازمند یک متن طولانی باشد. شاید هم یک محتوای ساده جهت معرفی یک محصول یا خدمت است. در هرکدام از این موارد، تعرفه تولید محتوا متغیر خواهد بود. ممکن است محتوای شما تنها ۵۰ هزار تومان هزینه داشته باشد. شاید هم این هزینه تا ۵۰۰ هزار تومان افزایش یابد.

هزینه تولید محتوای سایت شاید مقداری متفاوت باشد. ممکن است شما تولید محتوای وب‌سایت و مجموعه خود را به یک گروه یا فرد بسپارید. این مسئله باعث می شود که هزینه ها مقدری کاهش پیدا کرده و نرخ تولید محتوا متفاوت از حالتی باشد که به صورت پروژه ای آن را سفارش می دهید.

تعرفه خدمات تولید محتوا برای هر شرکتی متفاوت است. این تعرفه به بسیاری موارد همچون تعداد کارمندان، پروسه تولید محتوا، خروجی نهایی و ابزارهای مورد استفاده بستگی خواهد داشت. اما محتوای با کیفیت کدام است و چه کسی را می توان تولید کننده محتوای ارزشمند نامید؟ این مسئله را در ادامه مورد تحلیل و بررسی قرار می دهیم.

محتوای با کیفیت کدام است؟

شرکت های بسیاری در حال حاضر به تولید محتوا مشغول هستند. حال ممکن است این تولید محتوا جهت درآمدزایی و برای شرکت های دیگر باشد، برای جذب مخاطب و درآمدزایی از این طریق صورت گیرد، یا جهت بازاریابی محصولات یا خدمات این شرکت ها در حال انجام باشد. هرکدام از این موارد نیازمند محتوایی است که از استانداردهای لازم جهانی و بومی جهت کسب منفعت حداکثری برخوردار باشد.

بازار جذاب و پر جنب و جوش تولید محتوا باعث شده که افراد زیادی نیز با عنوان کارشناس تولید محتوا وارد عمل شده و تعرفه تولید محتوا مرتب در حال تغییر است. اما آیا هر فرد و هر محتوایی می تواند جوابگوی نیازهای یک مجموعه و شرکت باشد؟ جواب این سؤال بدون شک منفی است. در ادامه برخی از شاخص ترین ویژگی های محتوای با کیفیت را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

تشخیص بازار هدف

اگر برای کسب و کار خود قصد تولید محتوا دارید، فارغ از تعرفه تولید محتوا باید به بازار هدف خود بنگرید. افرادی که محصولات یا خدمات شما را نیاز دارند، چه کسانی هستند؟ یا بهتر است بگوییم، افرادی که می توانند به محصولات شما نیاز پیدا کنند، از چه قشر و طبقه ای هستند.

تعیین بازار هدف جهت تولید محتوا بسیار مهم است. برای مثال، محصول یا خدمتی که به جوانان ۱۸ تا ۳۵ سال عرضه می شود، نیازمند محتوایی است که این بازه سنی به آن علاقه‌مند باشند. همچنین محصولی که برای خانم‌ها تولید می شود، محتوایی را طلب می کند که خانم‌ها از خواندن یا مشاهده آن لذت ببرند.

این مسئله زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که صداقت در تولید محتوا رعایت شده باشد. بدون شک افرادی که در یک وب‌سایت در حال گردش هستند و مطلبی را مطالعه می کنند، در صورتی که به عدم صداقت مطلب شک کنند، به محصول یا خدمت آن شرکت نیز اعتماد نخواهند کرد.

برعکس، زمانی که محتوای ذکر شده با صداقت نوشته شده باشد، درصد بسیار بالایی از مخاطبین به خرید محصول یا خدمت آن مجموعه علاقه‌مند خواهند بود.

شناسایی رقبا

در تولید محتوا رقبا اهمیت بالایی دارند. باید به صورت مرتب در حال واکاوی و مطالعه بر رفتارهای محتوایی رقبای خود باشید. باید بازه زمانی انتشار محتوای آن‌ها را بررسی کرده و در صورتی که در رقابت مستقیم با آن‌ها هستید، از خلأهای موجود محتوایی آن‌ها استفاده کنید.

این مسئله زمانی از اهمیت بالایی برخوردار است که مجموعه شما درصدد جذب مخاطب برای کسب درآمد صرف از محتوا باشد. در این صورت، زمان بندی، خلأ محتوا، حوزه های حساس محتوا و بسیاری از این موارد از اهمیت دو چندان برخوردار خواهند بود.

محتوای تخصصی و مرتبط

هرچقدر هم محتوای شما با کیفیت باشد، اگر با محصول یا خدمات شما مرتبط نباشد، به جذب مخاطب و در نهایت فروش بیشتر منجر نمی شود. برخی وب‌سایت ها در هر حوزه ای تولید محتوا می کنند و این شیوه در گذشته بسیار مرسوم بود.

اکنون محتوای هدفمند و مرتبط یکی از مهم‌ترین پایه های ارزش آفرینی در این حوزه است. اگر بتوانید محتوای مرتبط تولید کنید، فروش شما بلافاصله در مدت زمان معین دستخوش تغییر خواهد شد.

دوست دار موتورهای جستجو

ممکن است محتوای شما بسیار با کیفیت باشد؛ ممکن است با محصول یا خدمت شما هماهنگ باشد؛ اما زمانی که الگو و شاخصه های موتورهای جستجو (همچون گوگل) در آن رعایت نشده باشد، به قول معروف «آب در هاون کوبیدن» است.

موتورهای جستجو دارای پارامترهای ثابت و متغیری هستند و برخی از آن‌ها مرتب در حال تغییر هستند. از این رو شناسایی و بررسی این متغیرها در تولید یک محتوای با کیفیت و اصیل بسیار ضروری و به عبارتی «حیاتی است».

ساده و روان

اگر موارد ذکر شده در تولید محتوا رعایت شوند، اکنون کاربر (مشتری بالقوه) به وب‌سایت شما مراجعه کرده است. اما هیچ تضمینی وجود ندارد که این کاربر محتوای شما را مطالعه کند. ممکن است چند جمله آن را مطالعه کرده و بلافاصله از وب‌سایت شما خارج شود.

اینجا است که محتوای ساده و روان به کمک شما می آید. اگر محتوای شما کاربرپسند بوده و با زبانی ساده نوشته شود، کاربر بخش زیادی از (یا در بهترین حالت همه) آن را مطالعه می کند. اینجا است که احتمال تبدیل مشتری بالقوه به مشتری بالفعل بسیار بالا می رود.

هدف دار و هوشمند

اگر محتوای شما ساده و روان باشد، اما مخاطب وب‌سایت را به سمت و سوی مشخصی سوق ندهد، ارزش مادی آن از بین می رود. محتوایی ارزشمند است که جدای از ارزش آفرینی علمی، به ارزش آفرینی مادی نیز برای صاحب کسب و کار منجر شود. هرکدام از این دو پایه متزلزل شوند، شاکله مجموعه دیر یا زود فرو خواهد ریخت.

البته منظور از محتوای هدف دار، محتوای غیر صادقانه نیست. محتوای شما باید صادقانه باشد و در عین حال مخاطب را به سمتی سوق دهد که به خرید محصولات یا خدمات شما علاقه‌مند شود.

دعوت به اقدام، همراهی و همفکری

در طول محتوا و به خصوص در انتهای محتوا باید مخاطب را دعوت به اقدام کنید. این دعوت ها یا به اصطلاح «کنش های محتوایی» در برخی موارد به واکنش مشتری منجر می شود. بخصوص اگر مخاطب شما دائمی باشد، احتمال اینکه دعوت شما را بپذیرد بیشتر خواهد بود.

این دعوت ممکن است جهت خرید محصول، ارائه نظرات، شرکت در نظرسنجی یا هر مورد دیگری باشد. توسط این تعامل ها مخاطب خود را بهتر شناخته و می توانید محتوای بهتر و هدفمندی برای آن‌ها تولید کنید.

ویژگی های تولیدکننده محتوای ارزشمند

اکنون که محتوای ارزشمند و با کیفیت را شناختیم، نوبت به تولیدکننده محتوا می رسد. تولیدکننده محتوا به زبان ساده کسی است که «بتواند محتوا تولید کند». اما تولیدکننده محتوای ارزشمند کسی است که «محتوایی ارزشمند در راستای سودآوری بیشتر» به شما هدیه دهد. در ادامه برخی از اساسی ترین ویژگی های تولیدکننده محتوای ارزشمند را با همدیگر بررسی خواهیم کرد.

آشنایی به زبان های خارجی

ممکن نیست که بدون استفاده از مطالب و محتوای با کیفیت غیر بومی بتوان محتوای با کیفیت بومی تهیه کرد. تعامل با فرهنگ دیگر می تواند نیرو محرکه یک تولیدکننده محتوای ارزشمند باشد. البته این محتوا باید بومی شده و با معیارهای داخلی همخوانی داشته باشد. در غیر این صورت ارزش آن از انواع محتوا کمتر خواهد شد.

توانایی تایپ سریع

اگر کارشناس تولید محتوا توانایی تایپ سریع نداشته باشد، هدف اصلی تولید محتوا که همان جذب مخاطب در کمترین زمان ممکن است از بین می رود. تولیدکننده محتوا باید توانایی این را داشته باشد که یک متن منحصر به فرد و با کیفیت را در حداکثر یک روز کاری تدوین کرده و به رشته تحریر درآورد.

قدرت درک مطلب بالا

مطالعه منابع مختلف نمی تواند به تنهایی به تولیدکننده محتوا کمک کند. باید محتوای تولید شده حاصل تفکرات و ایده پردازی خود فرد باشد. اگر شباهت زیادی در بخش هایی از مقاله شما با مقاله های دیگر وجود داشته باشد، اعتبار شما به شدت افت می کند.

برای مثال فردی برای یک مطلب مورد نظر در گوگل جستجو می کند. وی صفحه اول نتایج به ۵ مطلب رجوع می کند. اگر ۴ مطلب شبیه باشند، بدون شک این فرد مطلب پنجم را ترجیح می دهد. چون احساس می کند که این مطلب منحصر به فرد و حاصل تحقیق و جستجوی بیشتری است و به عبارتی «تخصصی تر» است.

همچنین اگر محتوای شما یک ترجمه ماشینی از یک مطلب به زبان خارجی باشد، بلافاصله کیفیت پایین آن آشکار می شود. هیچ‌گاه نباید مشتری را دست کم گرفت و باید در بالاترین سطح ممکن برای او ارزش آفرینی کرد. محتوای شما باید زاییده افکار شما باشد. مطالعه و جستجو در منابع مختلف تنها برای دادن سمت و سوی فکری و ایجاد جرقه جهت برافروختن افکار و ایده های شما است.

قدرت جستجو در سطح وب

هرکسی با الفبای موتورهای جستجو آشنایی ندارد. بسیاری افراد در این فضا گم می شوند. باید به اندازه‌‌ای مهارت داشته باشد که بتوانید در میان میلیون ها محتوای با کیفیت و بی کیفیت، بهترین ها را شناسایی کرده و در جهت اهداف محتوایی خود به کار بگیرید.

کار با موتورهای جستجو بسیار ساده است اما الگوهای خود را می طلبد. اگر این الگوها را شناسایی کنید، کار شما بسیار ساده می شود. موتورهای جستجو را همچون نقشه ای با کیفیت از یک شهر بزرگ در نظر بگیرید. اگر نقشه در دستان شما باشد، کار ساده ای در مرور شهر در پیش خواهید داشت.

آشنا به حوزه کسب و کار مربوطه

تولیدکننده محتوا باید اطلاعاتی پایه در خصوص کسب و کاری که برای آن تولید محتوا می کند را داشته باشد. این اطلاعات جدای از کمک به جستجوی بهتر، به نوشتن بهتر و قلم قدرتمند کمک خواهد کرد.

هرچه اطلاعات نویسنده یک مطلب از محتوای تحریری خود بیشتر باشد، محتوای او بهتر با مخاطب ارتباط برقرار می کند. در غیر این صورت، مخاطب باهوش بلافاصله به کمبود اطلاعات نویسنده پی خواهد برد و اعتماد او به کل مجموعه تنزل پیدا می کند.

آشنایی با نرم افزارهای ویرایش تصویر

هر تولیدکننده محتوا باید اطلاعات مختصری در خصوص ویرایش تصاویر داشته باشد. نرم افزارهایی همچون فتوشاپ برای شخصی سازی تصاویر حیاتی هستند. توسط این نرم افزارها می توانید تصاویری مرتبط با محتوا تهیه کرده و سطح کیفی مطالب خود را چند سطح بالا ببرید.

محتوای شما هر اندازه با کیفیت باشد، به زودی مخاطب را خسته می کند. تصاویر باعث می شوند که محتوای شما جلوه بصری بهتری داشته باشند و مخاطب را مدت زمان بیشتری در وب‌سایت حفظ کنند.

آشنا به اصول سئو

در بخش قبل به ویژگی های یک محتوای ارزشمند پرداختیم. دانستیم که یک محتوای ارزشمند آن است که دوست دار موتورهای جستجو باشد. کارشناس تولید محتوا نیز باید به اصول اولیه سئو و موتورهای جستجو آشنایی داشته باشد. باید محتوای خود را به گونه ای تولید کند که بر اساس قواعد و ساختار سئو بنا شده باشد. در غیر این صورت، محتوای او در قعر نتایج جستجو خاک خواهد خورد.

روحیه کار تیمی

حتی اگر تنها یک نفر مسئول تولید محتوای مجموعه شما است، باید روحیه کار تیمی در او وجود داشته باشد. هیچ وقت نمی دانید که مسیر وب‌سایت شما به چه سمت و سویی خواهد رفت.

ممکن است پس از مدت کوتاهی مجبور شوید که مجموعه خود را گسترش دهید و نمی خواهید سرپرست تولید محتوا و قدیمی ترین شخص مجموعه در این زمینه توانایی تعامل صحیح با یک تیم قدرتمند را نداشته باشد.

منظم و متعهد

محتوایی می تواند وب‌سایت شما را در میان میلیون ها وب‌سایت شاخص کند که به صورت منظم و قاعده‌مند منتشر شود. در غیر این صورت، موتورهای جستجو آن را جدی نخواهند گرفت.

تولیدکننده محتوا باید بتواند یک تعهد قطعی در خصوص بازه های زمانی لازم برای تولید و انتشار محتوا ارائه دهد. تنها در این صورت است که می توانید مسئولیت سنگین تولید محتوا را به او بسپارید.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

برای امتیاز دادن از 1 تا 5 ستاره انتخاب کن!

میانگین امتیاز: 5 / 5. تعداد رای ها: 14

بدون امتیاز! اولین امتیاز رو ثبت کن.

ارسال دیدگاه