برون سپاری تولید محتوا (همه مزایا و معایب)

دسته : تبلیغات دیجیتال

تولید محتوا فرآیندی طولانی، تخصصی و گاهی اوقات دشوار است. از طرفی بیشتر شرکت ها به این مسئله پی برده اند که تولید محتوا چه تأثیری در طولانی مدت می تواند روی فروش شما داشته باشد. تولید محتوا همچون یک تبلیغات دائم و طولانی مدت است که می تواند فرآیند فروش شما را به کلی متحول کند. اما هر شرکتی توانایی تولید محتوا را ندارد. همچنین استخدام و مدیریت تیم تولید محتوا نیز نیازمند برنامه ریزی و فضای زیادی است. به همین دلیل برخی مسیر برون سپاری تولید محتوا را انتخاب می کنند. مسیری که در این مطلب قصد داریم تمام مزایا و معایب آن را برای شما بازگو کنیم. ادامه مطلب را با آژانس بازاریابی محتوایی آژمان همراه باشید.

برون سپاری تولید محتوا (همه مزایا و معایب)

اصلاً چرا تولید محتوا؟

اولین و بزرگ‌ترین هدف بیشتر شرکت ها کسب سود است. به قول معروف «هیچ گربه ای برای رضای خدا ماهی نمی گیرد.» البته شرکت های غیر انتفاعی هم هستند که با نیت های خیرخواهانه مشغول فعالیت هستند اما بدون کسب سود هیچ شرکتی نمی تواند سرپا بایستد. به همین دلیل تولید محتوا نیز باید توجیه مالی داشته باشد.

با گسترش اینترنت و فضای مجازی، بیشتر شرکت ها به دنبال پایگاه اینترنتی برای عرضه کالا و خدمات خود هستند. بحران همه گیری کرونا نیز بر این مسئله شدت بخشید. شرکت ها دریافتند که دیگر فروش فیزیکی جوابگو نیست و وقت آن رسیده که فروشگاه اینترنتی خود را راه اندازی کنند.

فقدان مشتری و تبلیغات اینترنتی

پس از راه اندازی فروشگاه اینترنتی اولین مشکلی که با آن دست و پنجه نرم می کنید، نبود مشتری آنلاین است. کاملاً طبیعی است. هرچه فروش اینترنتی می تواند جذاب باشد و محصولات شما را به تمام کشور عرضه کند، به همان اندازه نیز بازاریابی آن می تواند دشوار باشد.

صاحب فروشگاه برای معرفی کالا و خدمات خود دو راه عمده پیش رو دارد؛ راهکار اول تبلیغات در سطح اینترنت و وب‌سایت های پربازدید است. راهکاری که معمولاً هزینه بر است و بلافاصله پس از قطع تبلیغات اثر آن کاهش پیدا کرده و حتی قطع می شود.

ساده همچون تولید محتوا

راهکار دوم که در درازمدت بهتر جواب می دهد، تولید محتوا است. تولید محتوا به شما این امکان را می دهد که افراد زیادی را به وب‌سایت خود دعوت کنید. سپس این کاربران را اندک اندک به مشتریان دائم و وفادار خود تبدیل کنید. به شکلی که اگر مدتی نیز تولید محتوا انجام ندهید، مشتری های شما پابرجا خواهند بود. اما این پروسه مقداری طولانی تر است و ممکن است افراد صبر و حوصله این مسیر را نداشته باشند. اینجا است که ایده برون سپاری تولید محتوا متولد می شود.

برون سپاری تولید محتوا می تواند بسیار جذاب بوده و مشکلات زیادی را از روی دوش شما بردارد. از طرفی نیز ممکن است مشکلاتی را به دنبال داشته باشد. در ادامه شاخص ترین مزایا و معایت برون سپاری تولید محتوا را زیر ذره بین خواهیم برد.

برون سپاری تولید محتوا به چه معنی است؟

تولید محتوا می تواند ایده جذابی برای جذب مخاطب و مشتریان جدید باشد. در عین حال ممکن است فرآیند دشوار و پیچیده ای به نظر برسد. برخی در این زمینه هیچ تخصصی ندارند و علاقه‌مند هستند که پایه های فروشگاه یا وب‌سایت شرکت خود را با تولید محتوا مستحکم کنند.

بدین ترتیب، ترجیح می دهند که تولید محتوای خود را به شرکت یا افرادی بسپارند که در این زمینه تجربه داشته و هزینه مادی و مهمتر از آن زمان را تلف نمی کنند. ترجیح می دهند به جای پرداخت هزینه تبلیغات و سرمایه گذاری کوتاه مدت، هزینه تولید محتوا را پرداخته و به یک سرمایه گذاری بلندمدت بپردازند.

البته شرکت هایی هم هستند که هردوی این مسیرها را طی می کنند و همزمان با تبلیغات به تولید محتوا نیز می پردازند. اما آیا هر شرکت و مجموعه ای می تواند نیازهای تولید محتوای شما را برآورده کند؟ آیا برون سپاری محتوا با هر شرایطی درست است؟ در ادامه پاسخ این پرسش را خواهیم فهمید.

مزایای برون سپاری تولید محتوا

همان‌طور که تاکنون به صورت مختصر اشاره کردیم، بدون شک برون سپاری تولید محتوا دارای مزایای زیادی است. مزایایی که اگر با انتخاب صحیح شرکت همراه باشد، لبخند رضایت را بر لب شما خواهد آورد.

1 – صرفه جویی در هزینه و زمان

اولین مزیتی که برون سپاری تولید محتوای برای شما به ارمغان می آورد، صرفه جویی در هزینه ها است. اطمینان داشته باشید، اگر در زمینه تولید محتوا تجربه نداشته باشید، این کار برای شخص شما و اعضای دیگر امری غیرممکن است.

اگر هم به دنبال استخدام افراد جدید باشید، بدون شک هزینه بالایی باید برای این مسئله در نظر بگیرید. افرادی که به صورت حرفه ای در این زمینه فعالیت می کنند، دستمزد بالایی دارند. البته اگر توانایی مالی این کار را دارید، بدون شک استخدام افراد شایسته می تواند بهترین گزینه باشد. با این وجود، پیشنهاد می دهیم که زیربنای کار را با برون سپاری شروع کنید. سپس می توانید ادامه سررشته کار را به افراد جدیدی بسپارید که برای این کار استخدام خواهید کرد.

همچنین برون سپاری تولید محتوا میزان بسیار زیادی در زمان شما صرفه جویی می کند. تولید محتوا فرآیندی تخصصی است که از عهده هرکسی برنمی آید. به همین دلیل ممکن است مدت زیادی را با آزمایش و خطا سپری کنید. در نهایت نیز متوجه شوید که تنها زمان را از دست داده اید و این مدت هیچ تأثیر مثبتی در جلب مشتری جدید نداشته اید.

2 – تولید تخصصی محتوا

هرکسی می تواند تولید محتوا انجام دهد اما تولید تخصصی محتوا کار هر کسی نیست. تولید محتوا فرآیندی است که کوچکترین جزئیات نیز بر آن اثرگذار است و هرکدام از مراحل آن ناقص باشد، یک جای کار خواهد لنگید.

شرکت ها و وب‌سایت هایی هستند که بیش از 10 سال مشغول تولید محتوا هستند اما مثل همیشه درجا زده و تغییری در وضعیت آنها ایجاد نمی شود. قرار نیست تمام درآمد حاصل از تولید محتوا صرف خود تولید محتوا شود. تولید محتوا پس از مدتی باید برای شما سودآور شود و همچنین بتواند هزینه های تولید محتوا را نیز به شما بازگرداند.

3 – آنالیز نتایج توسط متخصص تولید محتوا

می توانید هر روز تولید محتوا انجام دهید. هر روز هم ناله و شکایت کنید که کجای کار می لنگد و چرا تأثیر تولید محتوا در فروش مشخص نیست؟ اما ناله و شکایت دردی از شما دوا نمی کند. تیم های متخصص تولید محتوا به صورت مرتب وضعیت شرکت، محتوا، وب‌سایت، سئو و فروش شما را تحت کنترل دارند. داده ها و آمار را آنالیز کرده و به دنبال اشکالات و رخنه های کار می گردند.

این گونه در سریع ترین زمان ممکن مشکلات برطرف شده و بیش از این وقت و انرژی و سرمایه شما تلف نمی شود. ممکن است محتوای تولید شده شما هیچ مشکلی نداشته باشد و تنها مشکل ساده ای در نقشه سایت یا قالب شما باعث ریزش کاربران شما باشد. موردی که شاید هیچگاه به تنهایی متوجه نشوید.

4 – رسیدن به قله در کمترین زمان

تجربه و تخصص در تولید محتوا حرف اول را می زند. هیچکدام از این موارد به تنهایی کارساز نیست. تیم های متخصص و حرفه ای تولید محتوا به مجموعه شما کمک می کنند که در کمترین زمان ممکن به نتیجه رسیده و در صفحات اول گوگل پدیدار شوید.

این مسئله به شما قوت قلب داده و انگیزه شما را برای تولید محتوا و گسترش کسب و کار اینترنتی افزایش می دهد. در دنیای اینترنت و فضای مجازی حفظ روحیه بسیار مهم است. موردی که در صورت از دست دادن، ممکن است شما را در یک قدمی قله از پا بیندازد. افراد خبره و با تجربه شما را از این مسأله آگاه می کنند و شکیبایی شما را در این زمینه افزایش می دهند.

5 – کاهش استرس افزایش ساعات کاری

تولید محتوا یک فرآیند طولانی و پیچیده است. افرادی که به صورت تخصصی مشغول این کار هستند، این مسئله را به خوبی درک می کنند. گاهی اوقات برای یک مطلب کوتاه لازم است که یک یا چند روز کامل مطالعه، برنامه ریزی، تایپ، ویرایش و آرایش (تصاویر) صورت گیرد. سپس باید این محتوا به صورت مرتب تحت کنترل و آنالیز شده باشد و نقاط ضعف آن برطرف شود.

همه این موارد کار بسیار دشواری است و می تواند ساعات کاری افراد شرکت و شما را افزایش دهد. همین مسئله ممکن است به افزایش استرس کاری منجر شود. موردی که در نهایت احتمالاً شما را به کلی از فروش اینترنتی منصرف می کند.

6 – سادگی مدیریت مجموعه و تمرکز بر فعالیت اصلی

در صورت برون سپاری تولید محتوا دیگر نیازی به نگرانی در این زمینه نخواهید داشت. تمام تمرکز خود را بر مدیریت مجموعه گذاشته و مسائل مربوط به فروشگاه اینترنتی یا فروشگاه فیزیکی را تحت کنترل خواهید داشت. اگر فروش فیزیکی شما به دلیل تولید محتوا تحت الشعاع قرار گیرد، در مسیر اشتباهی قدم گذاشته اید.

ممکن است تولید محتوا در نهایت برای شما جوابگو نباشد. در این صورت از دو سمت ضرر کرده اید. کسب و کار فیزیکی خود را دو دستی بچسبید و تولید محتوا را به افرادی بسپارید که در کمترین زمان و با صرف کمترین انرژی شما را به نتیجه می رسانند.

7 – کسب تجربه برای در دست گرفتن تولید محتوا

قرار نیست برای همیشه تولید محتوای خود را برون سپاری کنید. می توانید برای شروع این کار را با یک مجموعه حرفه ای شروع کرده و با استفاده از الگوهای آنها، کسب تجربه و آزمایش و خطا، به مرور خودتان دست به کار شوید. می توانید افراد کارآموز را برای این امر استخدام کنید تا به مرور امر تولید محتوای شرکت شما را به دست گرفته و به سمت یک مسیر حرفه ای تر پیش بروید.

معایب برون سپاری تولید محتوا

برون سپاری تولید محتوا همیشه هم جوابگو نیست و ممکن است شما را از کرده خود پشیمان کند. موردی که هرچند کمتر پیش می آید اما باز هم با انتخاب شما رابطه مستقیمی دارد.

1 – شرکت های کم تجربه

یکی از بزرگ‌ترین معایب برون سپاری محتوای متنی این است که شرکت های زیادی در این زمینه فعالیت دارند. شرکت های کوچک و بزرگ فراوانی وجود دارند و همه آن‌ها ادعای تخصص و تجربه دارند. اما حقیقت این است که تعداد معدودی از شرکت ها این توانایی را دارند که شما را به سوددهی از طریق تولید محتوا برسانند. اگر تجربه موفق افراد دیگر را داشتید، در این زمینه از آن‌ها راهنمایی بخواهید. در غیر این صورت ممکن است در انتها تنها ضرر و زیان برای شما باقی بماند.

2 – عدم دقت به جزئیات

شرکت های زیادی در حال تولید محتوا هستند و بیشتر آنها نیز از یک الگو پیروی می کنند. با این وجود تعداد بسیار اندکی از آنها به جزئیات تولید محتوا اهمیت می دهند. شاید این جزئیات را در تولید محتوای شرکت و وبسایت خود دخیل کنند اما فوت گوزه گری را در اختیار مشتری قرار نمی دهند.

دلایل مختلفی برای این مسئله وجود دارد که مهمترین آن زمان بیشتر این جزئیات است. تولید محتوای تخصصی با جزئیات بالا نیازمند زمان بیشتری است و کمتر شرکتی این میزان از دقت و زمان را برای مشتری های خود صرف می کند.

پیشنهاد می‌کینم برای آشنایی بیشتر با مبحث تولید محتوا، مطلب ساختار محتوا چطور تهیه می شود و چرا اهمیت دارد؟ را نیز مطالعه کنید.

تجربه شما از تولید محتوا چیست؟ آیا خود در حال تولید محتوا هستید یا برون سپاری تولید محتوا را در دستور کار شرکت خود دارید؟ چه شرکت هایی را برای برون سپاری محتوا مناسب می دانید؟ نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

برای امتیاز دادن از 1 تا 5 ستاره انتخاب کن!

میانگین امتیاز: 4.6 / 5. تعداد رای ها: 12

بدون امتیاز! اولین امتیاز رو ثبت کن.

ارسال دیدگاه