محتوای ستونی یا پیلار کانتنت (Pillar Content) چیست و چه کاربردهایی دارد؟

دسته : آموزش تولید محتوا آموزش محتوای سایت

تلاش برای بهینه سازی رتبۀ سایت در گوگل باعث شده است که نگارش محتوای ستونی (Pillar Content) نسبت به سایر انواع محتواها از اهمیت بیشتری برخوردار باشد. اما سؤال اینجاست که محتوای ستونی چیست؟ چگونه می توان بهترین پیلار را آماده کرد؟ در این مطلب از آژانس محتوایی آژمان، علاوه بر پاسخ به پرسش های فوق، کاربرد دقیق محتوای ستونی را نیز معرفی می کنیم.

محتوای ستونی یا پیلار کانتنت (Pillar Content) چیست و چه کاربردهایی دارد؟

پیلار کانتنت چیست؟

محتوای ستونی محتوایی کامل و جامع و در عین حال آموزنده است که خواننده با مطالعۀ آن به درک کاملی از موضوع می رسد. محتواهای ستونی می توانند در قالب کتاب های الکترونیکی، گزارش ها و حتی راهنماها منتشر شوند. هر پیلار کانتنت بخش های معینی دارد که بدون سطحی نگری به آن‌ها پرداخته شده است. در واقع این مطالب به بخش های جزئی تری تقسیم می شوند. اما به طور کامل هر بخش معرفی و ارائه می شود. به نحوی که خواننده پاسخ بسیاری از سؤالات خود را به دست می آورد. حتی متخصصان تولید محتوا این قابلیت را دارند که از محتوای خوشه ای در پست های وبلاگی، اینفوگرافی، پست های شبکه های اجتماعی، پادکست ها، ویدیوها و ایمیل ها استفاده کنند.

چرا این نوع محتوا، محتوای ستونی نامیده می شود؟

نوشتن محتواهای کاملی که می توانند به راحتی خواننده را از جستجوی دیگر مقالات بی نیاز کنند، نه تنها سئوی سایت را ارتقا می دهند، بلکه به عنوان ستون های (Pillar) اصلی آن سایت شناخته می شوند. به همین دلیل است که به این محتواها، پیلار کانتنت (Pillar Content) می گویند. این در حالی است که بک لینک (Back Link) های موجود در مقالات باعث هدایت خوانندگان به سایر مقالات سایت می شوند. بنابراین اگر طرحی از پیلار کانتنت و مقاله های لینک شده ترسیم کنیم محتوای خوشه ای به دست می آید که نام دیگر محتوای ستونی است.

چگونه می توان بهترین پیلار کانتنت را ساخت؟

برای اینکه بهترین پیلار کانتنت را ساخت باید استراتژی مناسبی را مورد استفاده قرار داد. استراتژی هایی که باعث می شوند گوگل درک دقیقی از الگوریتم به کار رفته در محتوای شما داشته باشد. بنابراین در پاسخ به جستجوی کاربران به راحتی محتوای ستونی نوشته شده در اولین نتایج قرار می گیرد. برای رسیدن به چنین هدفی کافی است به چند نکته توجه داشت.

1 – تعیین یک موضوع

همان طور که پیش از هم اشاره کردیم. محتوای پیلار کانتت دربارۀ موضوعی مشخص نوشته می شود. بنابراین در گام نخست، باید موضوعی را انتخاب کنید. برای مثال نگارش محتوای ستونی دربارۀ موبایل. باید سعی کنید نگاهی کلی دربارۀ موضوع انتخابی داشته باشید. بدون اینکه موضوعات خاص تری انتخاب شوند. موبایل خود موضوعی بزرگ است که اطلاعات زیادی دربارۀ آن وجود دارد. بنابراین محتوای خوشه ای خیلی بزرگ تری از نگارش دربارۀ فروش به دست می آید. برای اینکه کنترل محتوای نوشته شده در دست باشد و بتوان رتبۀ بهتری در گوگل کسب کرد، بهتر است آن را به موضوعی کمی خاص تر تقسیم کنید. برای مثال بهتر است دسته‌بندی مختلف فروش مانند موبایل میان رده (midrange) را در نظر داشته باشید. انتخاب این موضوع کمی خاص شما را در انتخاب کلیدواژه های کاربردی کمک می کند.

2 – کلیدواژۀ مورد جستجو

در بسیاری از مقالات کم رنگ شدن اهمیت کلیدواژه ها به چشم می خورد. اما بهتر است بدانید که برای موفقیت در نگارش محتوای خوشه ای باید کلیدواژه های مناسب استفاده کنید. بنابراین موضوع اصلی و موضوعات فرعی آن را ترسیم کرده و کلیدواژه های آن‌ها را استخراج کنید. همین کلیدواژه ها آرام آرام صفحۀ پیلار شما را تشکیل می دهند. بنابراین لازم است کلیدواژه ها از اعتبار بالایی در جستجوی گوگل برخوردار باشند. هنگام انتخاب کلیدواژه های محتوای ستونی باید کلیدواژه های خاص و طولانی (Long-tail keyword) و عبارت های مرتبط را در نظر داشته باشید. به این طریق محتوای آماده شده باعث افزایش ترافیک سایت می شود.

3 – انتخاب موضوعات فرعی

با در اختیار داشتن موضوع اصلی و کلیدواژه های جستجو می توان موضوعات فرعی لازم را ترسیم کرد. در واقع موضوعات فرعی برای پشتیبانی از موضوع اصلی و ارائۀ محتوای ستونی جامع استفاده می شوند. در انتخاب موضوعات فرعی باید به مقالات دیگری که در سایت منتشر شده است نگاه کرد. زیرا به راحتی می توان شبکۀ مناسبی از بک لینک ها را با نگارش این محتوا به وجود آورد. برای مثال می توان موبایل های میان رده را بر اساس تجهیزات مختلفی همچون دوربین، پردازنده، سیستم عامل و حتی خصوصیات صفحه نمایش دسته بندی و معرفی کرد. بنابراین دسته بندی های مختلف موبایل های میان رده به عنوان موضوعات فرعی انتخاب خواهند شد.

4 – نگارش محتوای خوشه ای

اکنون نوبت به نگارش محتوا می رسد. شما می توانید از منابع مختلف استفاده کنید. کتاب های الکترونیکی، محتوای پادکست ها یا ویدیوها را برای گردآوری مطالب استفاده کرده و محتوای خود را بسط دهید. آنچه از اهمیت بالایی برخوردار است، لینک هایی درون محتوا می باشد که خواننده را برای کسب اطلاعات بیشتر به مطالب دیگری هدایت می کند. در ضمن موجب ارتقای رتبۀ محتوا در جستجوهای گوگل می شود.

انواع محتواهای ستونی

تعریف واحدی برای محتوای ستونی وجود دارد. اما با توجه به نوع محتوا دسته بندی های مختلفی را به آن نسبت می دهند. دسته ای از محتواهای ستونی به عنوان محتواهای آموزشی جامع شناخته می شوند. در حالی که دسته ای دیگر در ردۀ محتواهای چند بخشی و زیرمجموعه ای قرار می گیرند. علاوه بر موارد مذکور گروهی از پیلارها به عنوان محتوای چک لیستی، مورد استفاده قرار می گیرند. آن‌ها دسته ای بزرگ از جزئیات یک مبحث کلی به حساب می آیند. از طرفی دیگر محتواهای ستونی معرفی محصول هم به نوبۀ خود از اهمیت بالایی برخوردارند. زیرا می توانند محصولات فروشگاه های اینترنتی را به طور جامع معرفی کنند و باعث ارتقای رتبۀ سایت آن فروشگاه ها شوند. اما بهتر است بدانید فارغ از دسته بندی هایی که برای این محتواها تعریف شده است، چه کاربردهایی دارند.

پیلار کانتنت چه کاربردهای دارد؟

همان طور که پیش از این اشاره کردیم، پیلار کانتنت نقش مهمی در بهبود سئوی سایت بازی می کند. در واقع سئوی بهتر یکی از مهم ترین دلایلی است که متخصصان دیجیتال مارکتینگ به آن روی می آورند. به طور کلی کاربردهای محتوای ستونی به شرح زیر است.

بهبود سئوی سایت

بهبود سئو و رتبۀ سایت در نتایج جستجو یکی از مهم ترین کاربردهای محتوای ستونی برای برند تعریف شده است. البته لازم به ذکر است که هرچه پیلار کانتنت آماده شده با کیفیت بالاتری نوشته شده باشد و پاسخگوی بهتری برای خوانندگان باشد، رتبۀ بالاتری را در گوگل کسب می کند. آنچه این رتبه را افزایش می دهد، ساختار بهتری است که با نگارش محتواهای ستونی برای سایت شکل می گیرد.

بهبود کیفیت محتوای سایت

با نگارش محتوای ستونی که مطلبی مفصل و جامع است، خواننده را به سایت خود هدایت می کنید. این موضوع باعث نگارش محتواهای با کیفیت بیشتر می شود که خواننده را به عضو دائمی سایت تبدیل می کند. در نتیجه لینک های ارزشمندی بین مقالات شکل می گیرد. محتوای خوشه ای ایجاد شده می تواند با تهیۀ استراتژی و در ادامه ساختار دقیقی برای سایت همراه باشد. در نهایت بازدید مخاطبان هم با افزایش قابل توجهی همراه خواهد بود.

آماده سازی استراتژی محتوا

با توجه به بازخورد کاربران سایت این امکان وجود دارد که استراتژی دقیق تری برای نگارش محتواهای بعدی آماده کرد. در نتیجه کیفیت محتواهای تولید شده و به تبع آن رضایت کاربران از محتوای منتشر شده ارتقا می یابد. البته نباید فراموش کرد که در مراتب بالاتر تعامل کاربران با متخصصان دیجیتال مارکتینگ افزایش یافته و برند بهتر شناخته می شود.

جلب رضایت کاربران

با نگارش محتواهای خوشه ای با کیفیت، منابع و لینک های داخلی و خارجی مرتبط، شکل می گیرد که خوانندگان بیشتری را به سایت هدایت می کند. در ضمن چنین فرآیندی باعث می شود که آن‌ها زمان بیشتری را صرف جستجو در سایت کنند. این فاکتور می تواند دلیلی بر رضایت کاربران باشد. زیرا با یافتن و مطالعۀ محتوای جامع به راحتی به اطلاعات مورد نیاز دست می یابند. بنابراین با حس رضایتمندی بیشتری در سایت جستجو می کنند.

جمع بندی

پیلار کانتنت به عنوان محتوای جامع و کامل است که به صورت یکپارچه به موضوع می پردازد. با توجه به عنوان‌های فرعی و بک لینک های موجود به عنوان محتوای خوشه ای نیز شناخته می شود. خوانندگان با مطالعۀ چنین محتواهایی به راحتی اطلاعات مورد نظر خود را پیدا می کنند. این موضع با قرار گرفتن سایت در رتبه های بالای نتایج جستجو و افزایش ترافیک سایت می شود. بنابراین ارتقای سئو سایت منجر به شکل گیری استراتژی دقیق تر، تولید محتواهای با کیفیت و شناخت بیشتر برند شما خواهد شد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

برای امتیاز دادن از 1 تا 5 ستاره انتخاب کن!

میانگین امتیاز: 4.9 / 5. تعداد رای ها: 12

بدون امتیاز! اولین امتیاز رو ثبت کن.

ارسال دیدگاه