اهمیت و تأثیر محتوا در سئو چقدر است؟

دسته : آموزش تولید محتوا آموزش محتوای سایت

یک معادله دوسویه در جریان است. سئو به محتوا ارزش می دهد و ارزش سئو در گرو یک محتوای خوب است. چنین موضوعی شاید سال های پیش نقش بسیار کمرنگی داشت. بیشتر افراد برای دل خود می نوشتند و محتوای تولید شده تقریباً هدر می رفت. امروزه تولید محتوا یک صنعت درآمدزا و بی نقص است. بیشتر کسب و کارها به تولید محتوا نیاز دارند و برای افزایش فروش خود دست به تولید محتوا می زنند. اما تأثیر محتوا در سئو چقدر است؟ آیا می توان بدون اهمیت به سئو محتوای خود را عرضه کرد؟ آیا می توان بدون تولید محتوای خوب به صدر لیست گوگل رسید؟ جواب این سؤالات و بسیاری دیگر را در ادامه این مطلب از آژانس بازاریابی محتوایی آژمان خواهیم فهمید.

اهمیت و تأثیر محتوا در سئو چقدر است؟

محتوا چیست و سئو به چه معناست؟

ابتدا به صورت مختصر مفهوم دقیق این دو مقوله را بررسی کنیم. ممکن است مجموعه شما یک فروشگاه کالا یا خدمات باشد. برای این منظور فروشگاه اینترنتی راه اندازی کرده اید. این فروشگاه به 2 صورت عمده می تواند به سوددهی برسد. اولین و پرهزینه ترین راهکار تبلیغات در سطح اینترنت است.

راهکار دوم یا همان تولید محتوا با اینکه هزینه کمتری دارد اما در درازمدت بسیار پرسودتر است و ساده تر شما را به هدفتان می رساند. تولید محتوا باعث می شود که مخاطب به شما اعتماد کند. به جای کلیک کردن روی یک بنر تبلیغاتی از یک محتوای ارزشمند به سمت کالای شما هدایت می شود. بنابراین احساس می کند که تصمیم کاملاً با خود اوست و کسی وی را ترغیب به خرید نکرده است.

اما هر محتوایی نمی تواند مشتری را به سمت وبسایت شما روانه کند. برای چنین کاری نیاز دارید که محتوایی شایسته و سئومحور تولید کنید. اگر اصول سئو در محتوای شما رعایت نشود، دو حالت رخ می دهد: یا گوگل آن را نادیده می گیرد یا اصلاً آن را نمی بیند. بنابراین سئو همچون آدرس سرراست و دقیق محتوای شما است.

سئو باعث می شود که محتوای شما شخصیت پیدا کند. باعث می شود که موتورهای جستجو آن را جدی گرفته و به کلمات آن گوش فرا دهند. در غیر این صورت تنها رهگذر ساده ای خواهد بود که در میان میلیون ها میلیون محتوای پراکنده پرسه خواهد زد.

تاثیر محتوا در سئو

اهمیت محتوا در سئو موضوعی ثابت شده است. این مقاله نیز به اثبات ثابت شده ها نمی پردازد. اما این تأثیر به چه اندازه است؟ آیا می توان سال ها بدون وقفه محتوای فله تولید کرد و اهمیتی به سئو نداد؟ آیا می توان با محتوای بی کیفیت فراوان به رتبه های بالای نتایج موتورهای جستجو رسید؟

جواب این سؤال هم بله و هم خیر است. در حقیقت، محتوا زیاد، منظم و کاربر پسند یکی از راهکارهای جلب توجه موتورهای جستجو است. اما مسئله این است که به محض قطع تولید محتوا، موتورهای جستجو نیز از شما دلسرد می شوند. ممکن است اوایل رتبه شما به سرعت رشد کند، اما پس از مدتی مشاهده کنید که نه تنها رتبه شما افزایش نمی یابد، بلکه حتی کاهش پیدا می کند.

این مسئله به این دلیل است که گوگل به مرور محتوای شما را شناسایی کرده و به محض مشاهده محتوای بی کیفیت شما را مجازات می کند. ممکن است محتوای شما کپی شده باشد و این مورد نیز در مجازات موتورهای جستجو دخیل است.

ممکن است بارها از دست موتورهای جستجو «قسر در بروید» اما در نهایت شما را مجازات می کنند. بنابراین تولید محتوای بی کیفیت ممکن است برای کوتاه مدت تأثیر خوبی داشته و لبخند رضایت بر لب شما بکارد اما در درازمدت تمام «رشته های شما را پنبه» می کند.

نکات کلیدی تلفیق محتوا و سئو

ضرورت محتوا برای سئو امری ثابت شده است. اما برخی تصور می کنند که چنین کاری «شق القمر» است. چنین چیزی واقعیت ندارد و با چند راهکار ساده می توان محتوای خود را بهبود بخشیده و از تأثیر محتوا در سئو لذت ببرید.

قانون اول: کپی برداری نکنید

بسیار ساده و گاهی اوقات لذت بخش است. در بین محتوای دیگران چرخی می زنید؛ مطالب صفحات اول جستجوی گوگل را باز می کنید؛ سپس همه متن را کپی کرده و در ویرایشگر وبسایت خود «پیست» می کنید.

چنین کاری نه تنها به لحاظ اخلاقی و شرعی کار نادرستی است، به لحاظ قانونی نیز کاملاً اشتباه است. نه تنها موتورهای جستجو به سادگی چنین محتوایی را شناسایی می کنند، بلکه کاربران نیز چنین اقدامی را به راحتی تشخیص می دهند.

بسیار پیش می آید که برای تحقیق در خصوص یک موضوع به چند وبسایت مراجعه می کنید. در خلال مطالعه متوجه می شوید که دو محتوا کاملاً یا تقریباً شبیه هم هستند. کاربر هوشمند بلافاصله به تاریخ انتشار مطالب نگاه کرده و متوجه می شود که شما مدتی دیرتر محتوای خود را منتشر کرده اید. بنابراین اعتماد خود را به شما از دست داده و مشتری وبسایت همسایه و رقیب شما می شود.

موتورهای جستجو هم وبسایت شما را مجازات کرده و شما را تنزل رتبه می دهند. پر کردن ستوو وبسایت با مطالب کپی شده کار ساده ای است اما به هیچ عنوان کاربردی نیست.

قانون دوم: علمی و عملی بنویسید

تأثیر محتوا در سئو اجتناب ناپذیر است. محتوای شما باید ارزش آن را داشته باشد که کاربر آن را مطالعه کند و همین مسئله را موتورهای جستجو به خوبی تشخیص می دهند. شاید مقداری درک آن دشوار باشد اما موتورهای جستجو و به خصوص گوگل الگوریتم بسیار هوشمندی دارند و به سادگی یک محتوا ناب و با کیفیت را از یک مقاله کپی شده و ستون پر کن تشخیص می دهند.

محتوای شما باید علمی و عملی نوشته شود. بدین معنا که بار علمی محتوا باید بالا باشد. محتوا بر اساس اصول علمی نوشته شده و ارزش بالایی داشته باشد. اما نباید از کفه دیگر ترازو غافل شد. محتوایی که پر از لغات علمی و به قول معروف «قلمبه سلمبه» باشد، کاربر را خسته کرده و باعث می شود بلافاصله از خواندن آن منصرف شود.

شما تنها برای قشر تحصیل کرده و آکادمیک نمی نویسید؛ محتوای شما برای عموم مردم است باید به ساده ترین و عملی ترین زبان نوشته شود. و این امر نیازمند این است که خود شما نیز موضوع را به خوبی درک کرده باشید. مفهومی که ما را به قانون سوم تأثیر محتوا در سئو هدایت می کند.

قانون سوم: محتوای خود را درک کنید

به قول آلبرت اینشتین: «اگر نتوانی مفهومی را به سادگی توضیح دهی، آن مفهوم را به درستی درک نکرده ای.» بنابراین، اولین قدم برای نوشتن یک محتوای خوب و سئومحور درک درست از محتوا است.

اگر در یک زمینه خاص اطلاعاتی ندارید، «کار به کاردان بسپارید». می توانید افرادی را به مجموعه خود اضافه کرده و محتوای خود را بر اساس دانش آن‌ها مدیریت کنید. خودتان نیز به مرور می توانید در این زمینه اطلاعات کسب کرده و دانش خود را بهبود بخشید.

قانون چهارم: بذرپاشی کلمات کلیدی

وقتی در حال کاشتن محصولی هستید، همه آن را در یک نقطه نمی کارید. اگر مرتکب چنین اشتباهی شوید، محصول خود را نمی توانید درو کنید. کلمات کلیدی همچون بذر هستند که در میان محتوای شما باید به درستی پخش شوند. در این صورت می توانند به زودی محصول داده و زحمات شما به بار خواهد نشست.

کلمات کلیدی باعث می شود که گوگل متوجه شود محتوای شما در چه خصوصی است. در غیر این صورت به صورت تصادفی تشخیص می دهد. هیچ چیزی در تولید محتوا نباید به دست شانس و تصادف سپرده شود. تک تک کلمات و جملات باید مهندسی شده و موتور جستجو را به سمتی که می خواهید هدایت کنید.

کلمه (یا کلمات) کلیدی باید در تیتر اصلی مقاله، برخی از تیترهای ثانویه، پاراگراف اول محتوا بلافاصله پس از تیتر اول و به صورت منظم در طول محتوا آورده شود. در این صورت گوگل می داند که محتوا شما در این زمینه نوشته شده است.

قانون پنجم: بازار تو در توی بک لینک ها

یکی از راهکارهایی که می توان توسط آن رتبه وبسایت خود را در نتایج جستجو بهبود بخشید، استفاده از بک لینک است. در اینجا مقصود ما بک لینک داخلی است که می توانید روی آن کنترل بیشتری داشته باشید. البته می توانید با توسعه فعالیت خود در شبکه های اجتناعی روی بک لینک های خارجی هم تسلط پیدا کنید اما فعلاً صحبت ما در خصوص محتوای سئو شده است.

برای مثال در مطلبی جداگانه به مراحل تولید محتوا پرداخته ایم. اگر روی لینک مورد نظر کلیک کنید، به صفحه محتوای مورد نظر هدایت می شوید. اگر این عبارت در جاهای زیادی و مطالب مختلفی از وبسایت شما مشاهده شود، گوگل این عبارت از وبسایت شما را در لیست خود قرار می دهد. هنگامی که کاربری در گوگل عبارت «مراحل تولید محتوا» را جستجو کند، شما یکی از پیشنهادهای گوگل خواهید بود.

سعی کنید از این قابلیت هوشمندانه استفاده کنید. هیچگاه بک لینک های بدون ارتباط با محتوا نسازید. در غیر این صورت هم کاربران خود و هم موتورهای جستجو را آشفته می کنید. بک لینک ها باید رابط و پل کاربران شما به انواع محتوا درون وبسایت باشد.

قانون ششم: تصاویر مناسب به کار ببرید

هر مطلبی نیازمند تصاویر مرتبط، با کیفیت و با حجم پایین است. تصاویر به درک بهتر مطالب کمک می کنند. یکی از راهکارهایی که می توان کلمات کلیدی را بیشتر در وبسایت استفاده کرد، متن توضیح تصاویر است. در این صورت نتیجه جستجوی وبسایت شما برای بخش تصاویر نیز بهبود پیدا می کند.

سعی کنید از تصاویر با کیفیت و بدون کپی رایت استفاده کنید. اگر بتوانید تصاویر اختصاصی تهیه کنید که بهترین راهکار است. در غیر این صورت از تصاویری استفاده کنید که فاقد کپی رایت هستند.

همچنین تصاویر شما باید دارای حجم اندکی باشند تا سرعت بارگذاری وبسایت شما را کاهش ندهند. این مسئله هم برای کاربر و هم موتورهای جستجو یک نقطه ضعف است.

اهمیت استراتژی محتوا در سئو

اکنون که با تأثیر محتوا در سئو آشنا شدید، اهمیت استراتژی محتوا در سئو را نیز درک خواهید کرد. استراتژی محتوا به فرآیندی گفته می شود که به شما کمک می کند برنامه ریزی دقیقی برای تولید، مدیریت و انتشار صحیح محتوا داشته باشید.

استراتژی محتوا مقوله ای است که بیشتر وبسایت های موفق بر طبق آن پیش می روند. می توان آن را نقشه راه در صحرای عظیم محتوا دانست. اگر بر طبق یک استراتژی منظم و دقیق پیش نروید، بدون شک مسیر خود را گم کرده و لحظات ارزشمند خود را با «دور باطل زدن» هدر خواهید داد.

نظر شما در خصوص تأثیر محتوا در سئو چیست؟ از نظر شما می توان محتوایی بی کیفیت تهیه کرد و به رتبه های بالای گوگل رسید؟ مهمترین شاخصه تأثیر محتوا در سئو را چه می دانید؟ دیدگاه های خود را با ما و دیگر دوستان خود در آژانس بازاریابی محتوایی آژمان در میان بگذارید.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

برای امتیاز دادن از 1 تا 5 ستاره انتخاب کن!

میانگین امتیاز: 4.7 / 5. تعداد رای ها: 15

بدون امتیاز! اولین امتیاز رو ثبت کن.

ارسال دیدگاه