تولید محتوای خبری – 0 تا 100 تولید محتوا برای سایت‌های خبری

دسته : آموزش بازاریابی محتوا آموزش تولید محتوا آموزش محتوای سایت

تولید محتوا خبری یا به طور کلی تولید محتوا همان چیزی نیست که 10 سال پیش بود. این را در نظر بگیرید که قبل از کرونا، ترافیک جستجوی گوگل تقریباً 3.6 میلیارد جستجو در روز بود. این مقدار زیادی است اما از مارس 2020، این تعداد در حدود 6 میلیارد جستجو افزایش پیدا کرده بود. مصرف محتوای آنلاین و تعداد افرادی که برای یافتن محتواها به گوگل متکی هستند، هرگز بیشتر از امروز نبوده است. این تقاضای زیاد، روند بازی را تغییر می‌دهد و آن را رقابتی‌تر می‌کند.

تولید محتوای خبری - 0 تا 100 تولید محتوا برای سایت‌های خبری

بسیاری از تولیدکنندگان محتوا از خود می‌پرسند: «چگونه می‌توانم محتوای جذابی بنویسم که هم توسط گوگل ایندکس شده و هم توسط مخاطبان هدف من خوانده شود؟» شما باید به طور جدی به تولید محتوای خبری در برنامه بازاریابی محتوایی خود فکر کنید. با این کار می‌توانید خیل عظیمی از کاربران به سایت خود بکشانید. اما چطور می‌توان برای سایت خبری، تولید محتوای مناسب انجام داد؟ برای پاسخ با ما همراه باشید.

اهمیت تولید محتوای خبری برای سایت

محتوا مهم‌ترین قطعه پازل موفقیت یک سایت خبری است. گوگل آشکارا گفته که محتوا می‌تواند احتمالاً بیش از هر عامل دیگری در مورد بهینه سازی موتور جستجو  (SEO)اهمیت داشته باشد. در حالی که شما باید به تولید محتوای همیشه سبز متکی باشید اما نباید از تولید محتوای خبری دوری کنید. محتوای خبری به مخاطبان شما نشان می‌دهند که با آنچه در حال وقوع است، مرتبط و به ‌روز هستید. همچنین این نوع محتوا چگونگی تغییرات در صنایع مختلف را نشان می‌دهد و منبع ارزشمندی برای مخاطبان است. به ‌روزرسانی‌های محتوای خبری در میان مقالات آموزشی آموزنده باعث قدرتمندتر شدن وبلاگ شما می‌شود.

نحوه نوشتن محتوای خبری

محتوای خبری اغلب یک میدان بازی با رقابت بالا است، به این معنی که اگر می‌خواهید در موتورهای جستجو رتبه بندی شود، باید روند تولید محتوا خود را تغییر دهید. نکات زیر به شما کمک می‌کنند تا محتوای جذاب و خبرساز بنویسید:

1- یک عنوان جذاب ایجاد کنید

اولین و مهم‌ترین بخش هر مقاله خبری، ایجاد یک عنوان جذاب برای پست است. این برای وبلاگ‌های معمولی و خبری به طور یکسان صادق است زیرا شما می‌خواهید که کاربران روی لینک مقاله خبری شما کلیک کنند. بنابراین، هنگامی که عنوانی را می‌نویسید، مطمئن شوید که آموزنده است و به مخاطبان شما اجازه می‌دهد تا بدانند که وبلاگ در مورد چه موضوعی خواهد بود. شما همچنین باید مطمئن شوید که عنوان جذاب است. جذاب بودن عنوان مخاطبان شما را وادار می‌کند که به داستان پشت پرده محتوای خبری شما علاقه‌مند شوند.

دو تا از بهترین راه‌ها برای انجام این کار عبارتند از:

 • عنوان خود را به عنوان یک سؤال بنویسید (حتماً به سؤال گفته شده در خود مقاله پاسخ دهید).
 • از دیدگاه دوم شخص (شما) در عنوان برای تعامل مستقیم با خواننده استفاده کنید.

هنگام نوشتن عنوان خود، مطمئن شوید که عنوان با بدن متن مطابقت دارد زیر نباید خوانندگان را با وعده‌های دروغین، گمراه کنید.

2- به لید پاراگراف محتوای خبری توجه کنید

سرنخ یا لید، اولین جمله یا پاراگراف یک خبر است. در حالت ایدئال، جمله یا پاراگراف اصلی شما باید یک نمای کلی از کل مقاله خبری را ارائه دهد. همراه با ارائه خلاصه‌ای از خبر خود، پاراگراف اصلی باید به چندین سؤال مهم را پاسخ دهد. به عنوان مثال، یک پاراگراف خوب، به اکثر سؤالات به اصطلاح چه کسی، چه چیزی، کجا، چه زمانی، چرا و چگونه پاسخ خواهد داد. پاراگراف اصلی شما باید همیشه حاوی اطلاعات مهم و کافی باشد تا به خوانندگان یک دید کلی از کل خبر ارائه بدهد.

برای مثال، یک رمان با اطلاعات کمی شروع می‌شود و برای به دست آوردن همه آن باید تا انتها آن خوانده شود. با این حال، در مقاله نویسی خبری، شما باید اطلاعات کلیدی را از قبل ارائه دهید. شما با 6 سؤالی که قبلاً باید در تحقیقات خود به آنها پاسخ می‌دادید، شروع می‌کنید:

 • چه چیزی؟
 • چه کسی؟
 • کجا؟
 • چه زمانی؟
 • چرا؟
 • چگونه؟

دو پاراگراف اول شما باید به همه این سؤالات پاسخ دهند.

بگذارید یک مثال بیاوریم:

«تیم فوتبال پرسپولیس شنبه گذشته تیم استقلال را با نتیجه 3 بر 1 در یک مسابقه مهم شکست داد. در این بازی فرهاد مجیدی، 18 پاس سالم، یک پاس گل و یک گل را به ثبت رساند.»

مثال بالا تنها یک نمونه ساده از پاراگراف اصلی است که تقریباً به تمام سؤالات در دو جمله اول پاسخ داده شده است.

3- بدنه محتوای خبری را سازماندهی کنید

متن یک مقاله خبری مؤثر اساساً نسخه توسعه یافته پاراگراف اصلی است، البته با جزئیات بیشتر! پس از یک پاراگراف اصلی مختصر اما آموزنده، نویسنده باید یک خبر خوب نوشته شده حاوی تمام جزئیات اضافی، از جمله نقل قول از منابع مرتبط و اطلاعات تحقیق شده را دنبال کند.

این مهم برای تولید محتوای خبری حیاتی است. اطلاعات موجود در خبر شما معمولاً باید به ترتیب زمانی نوشته شوند. به عبارت دیگر، به‌ موقع ‌ترین و مهم ‌ترین اطلاعات باید اول باشند، در حالی که هر پاراگراف بعدی باید اطلاعات و جزئیات با اهمیت کم را ارائه دهد. به یاد داشته باشید، همه نقل قول‌ها باید با نام کامل شخصی که آنها را بیان کرده است، همراه با عنوان شغلی او ارائه شوند.

4- با حقایق واقعی شروع کنید

هنگام نوشتن تولید محتوای خبری، ابتدا از حقایق شروع کنید. در ابتدای پست خود به خوانندگان اطلاعاتی که می‌خواهند را بدهید و داستان را در بیست تا سی کلمه خلاصه کنید. مردم از این محتوای اولیه قدردانی می‌کنند زیرا بسیاری از آنها فقط قبل از اینکه به نظرات یا نسخه سرمقاله داستان برسند، حقایق اصلی را می‌خواهند.

هنگامی که حقایق مربوط به خبر را ارائه کردید، این امکان را دارید آنها را تجزیه کرده و در موردشان بحث کنید و نظر خود را اضافه کنید یا توضیح دهید که این اطلاعات چگونه بر خوانندگان شما تأثیر می‌گذارند. ناگفته نماند، حتماً به طور منظم پست خبری در وبلاگ و سایت خود قرار دهید. در روز از چندین خبر مهم یک مقاله تولید کنید و آن بدون آنکه کپی باشد، در سایت خود منتشر کنید.

5- تولید محتوای خبری را به صورت ساده بنویسید

زمانی که در مورد موضوعات خاص صنعت می‌نویسید، به راحتی می‌توانید در دام اصطلاحات خاصی بیفتید. با این حال، ایده خوبی است که از اصطلاحات تخصصی در پست‌های خود اجتناب کنید. این کار خواندن و درک مطالب را برای مخاطبان شما آسان‌تر می‌کند. مطمئناً، برخی از کاربران ممکن است اصطلاحات تخصصی را بدانند اما همیشه عاقلانه است که مطمئن شوید محتوای ساده و روان است. این راه نه تنها یک ایده عالی برای اخبار است بلکه روشی هوشمندانه برای سایر پست‌های وبلاگی شما در آینده خواهد بود.

6- همیشه کلمات اختصاری را در ابتدا بنویسید

استفاده از کلمات اختصاری در اخبار اشکالی ندارد اما مطمئن شوید که همیشه در مورد معنای آنها واضح صحبت می‌کنید. حتی اگر انتظار دارید مخاطبان هدف شما در یک زمینه خاص متخصص باشند و کلمات اختصاری خاص صنعت را بدانند، همیشه ایده خوبی است که هرگونه احتمال سردرگمی را از بین ببرید.

کاربران مبتدی که مقاله شما را جستجو می‌کنند و می‌خواهند بیشتر در مورد موضوع مورد نظر بیاموزند، نباید وقتی پست شما را می‌خوانند سردرگم، ناامید یا کنار گذاشته شوند. وقتی پستی را درباره بهینه سازی موتور جستجو (SEO) یا صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) شروع می‌کنیم، همیشه باید مطمئن شویم که ابتدا از همه آنها یک تعریف مستقیم ارائه دهیم.

همانطور که ممکن است در مثال دوم متوجه شده باشید، ما «SERP» را در پرانتز قرار می‌دهیم. این بدین دلیل است که خوانندگان بدانند، وقتی از آن مخفف در ادامه پست استفاده می‌کنیم، به معنای صفحه نتایج موتور جستجو است. این ساختار را برای تولید محتوا خبری خود نیز استفاده کنید.

7- تحقیقات کاملی انجام دهید

وقتی در حال نوشتن یک مقاله خبری هستید، همیشه می‌خواهید مطمئن شوید که حقایق داستان را ذکر کرده‌اید. با این حال، شما همچنین باید با تحقیق و بررسی دقیق و واقعی یک قدم فراتر بروید. این مهم به شما کمک می‌کند تا مطمئن شوید که همه چیز را در مورد موضوع می‌دانید. این مهم از ارتکاب یک اشتباه تازه که به نظر می‌رسد که در حال جعل حقایق برای پست خود هستید، جلوگیری می‌کند.

مردم در مورد اطلاعات نادرست محتاط هستند. در این عصر عدم اطمینان، اگر واقعیت را بررسی نکنید، احتمالاً با نظراتی منفی روبرو می‌شوید. حتی بدتر از نظرات منفی، یک مقاله بد که ادعاهای نادرست را مطرح می‌کند، ممکن است اعتبار برند شما را در چشم مصرف ‌کنندگان از بین ببرد. ممکن است ماه‌ها و حتی سال‌ها طول بکشد تا اعتماد به برند شما ایجاد شود. اگر شما یک مقاله خبری را منتشر کنید که به طور کامل تحقیق و بررسی نشده است و در تولید آن از منابع معتبر استفاده نکرده‌اید، مخاطبانی جذب نخواهید کرد.

8- چهار مورد مهم در تولید محتوای خبر را دنبال کنید

هنگامی که خبر خود را می‌نویسید، فراموش نکنید که این چهار مورد زیر  را دنبال کنید:

 • وضوح
 • مختصر بودن
 • مطالب قانع کننده
 • اعتبار

این‌ها نه تنها به شما کمک می‌کنند تا یک خبر جذاب بنویسید بلکه قابل اعتماد بودن محتوای شما را نیز می‌رساند. وقتی کسی در حال خواندن خبر شماست، قابل اعتماد بودن مهم است. مشتریان بیشتر به ایده‌های شما گوش می‌دهند و حتی ممکن است تشویق شوند که شما را انتخاب کنند و از کسب و کارتان برای نیازهای خود استفاده کنند.

9- همیشه محتوای خبری را ویراستاری کنید

ویرایش کردن محتوا می‌تواند تمام آن اشتباهات تایپی مزاحم و اشتباهاتی که پس از تصحیح کارتان پنهان می‌شود را شناسایی کند. این تقصیر شما نیست، حتی بهترین نویسندگان نیز به ویراستاران متکی هستند. مغز ما می‌داند که چه چیزهایی می‌خواهیم بگوییم و مستعد استفاده از اشتباهات دستوری و نگارشی است. وقتی صحبت از یک خبر می‌شود، یک ویراستار می‌تواند به شما کمک کند تا جملات ناشیانه را بازنویسی کنید و یکپارچگی مقاله خود افزایش دهید.

انواع تولید محتوای خبری

در زمان تولید محتوای خبری بهتر است در مورد انواع محتوای خبری نیز اطلاعات خود را تکمیل کنید. بدین دلیل که باید از دید یک روزنامه نگار به محتوا نگاه کنید. انواع محتوای خبری عبارتند از:

اخبار سخت

اخبار سخت بر واقعیت‌های سختی تمرکز می‌کند و بر جنبه‌های اخبار و تأثیر داستان تأکید می‌نماید و به طور کلی زمینه و احساس را کم ‌اهمیت می‌سازد. یک خبر سخت خوب به حقایق قابل اثبات و نقل قول‌های مستقیم می‌پردازد. اگر نتیجه ‌گیری انجام شود، آن نتیجه باید قیاسی و قابل اثبات از حقایق ارائه شده در داستان باشند. برای مثال، جمع آوری کمک‌های مالی برای اردوی دانشجویان یک خبر سخت است.

اخبار نرم

اخبار نرم، از اخبار سخت اهمیت یا سختگیری کمتری ندارد. فقط بیشتر بر جنبه‌های زمینه و احساس داستان تمرکز می‌کند و بر اخبار و تأثیر تأکید نمی‌کند. بدیهی است که اصلاً برای یک خبر خوب بودن، حتی نرم‌ترین داستان نیز باید دارای حقایقی باشد. اخبار نرم خوب، امکان القا و تأمل بیشتری را از جانب نویسنده فراهم می‌کنند و ارائه داستانی که با خواننده ارتباط برقرار می‌نماید را در اولویت قرار می‌دهد. یک خبر نرم ممکن است به این موضوع بپردازد که چرا اردوی گروهی برای یک دانش آموز مهم است.

نکات مهم در تولید محتوای خبری

مقالات خبری نباید رمان یا گزارش دانشگاهی باشند. آنها باید مختصر، بیانیه‌های واقعیت گرا و تحقیقاتی نوشته شوند. هنگام نوشتن محتوای خبری خود، نکات زیر را در نظر داشته باشی:.

 • اعداد: بیش از سه عدد را در یک جمله وارد نکنید.
 • عبارات: بیش از سه عبارت اضافه را در یک جمله قرار ندهید.
 • جملات: جملات باید کمتر از 25 کلمه بوده و مفهوم و معنا داشته باشند. از ویرگول به تعداد زیاد استفاده نکنید. ساختار اصلی فاعل، فعل، مفعول را دنبال کنید. به سمت جملات و پاراگراف‌های کوتاه‌تر که مستقیماً به اصل مطلب می‌رسند، متمایل شوید.
 • صدا: از صدای فعال استفاده کنید. این به تقویت نوشتار و درک آسان آن کمک می‌کند.
 • کلمات: از کلمات پیچیده استفاده نکنید. کلمات را به چیزی ساده‌تر تبدیل کنید. همچنین از کلمات دقیق استفاده کرده تا خبر خود را کوتاه و واضح نگه دارید.

کلام آخر

ایجاد یک وبلاگ خبری قابل اعتماد و قوی، هم به آزمون و خطا و هم به مهارت نیاز دارد. شما باید خط باریکی را بین این که یک مرجع متخصص در صنعت خود باشید را طی کنید و در عین حال در سطحی به اندازه کافی ساده بنویسید که هر کسی، نه فقط یک مخاطب خاص بازار بلکه همه افراد بتواند اطلاعاتی که ارائه می‌دهید را درک کنند. این کار وقتی به درستی انجام شود، متوجه خواهید شد که نوشتن و مدیریت محتوای خبری مزایای خارق العاده‌ای به همراه دارد. این نوع وبلاگ ارزش بسیار زیادی را برای مخاطبان و مشتریان شما فراهم می‌کند و در عین حال موقعیت‌تان را به عنوان یک رهبر صنعت تثبیت می‌کند و اعتبار برندتان را افزایش می‌دهد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

برای امتیاز دادن از 1 تا 5 ستاره انتخاب کن!

میانگین امتیاز: 4.5 / 5. تعداد رای ها: 14

بدون امتیاز! اولین امتیاز رو ثبت کن.

ارسال دیدگاه