تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد؟ (آشنایی با انواع محتوا)

دسته : آموزش تولید محتوا تبلیغات دیجیتال

بدون شک واژه تولید محتوا به گوش شما نیز رسیده است. در پلتفرم های استخدامی بارها با عبارت «کارشناس تولید محتوا»، «تولید و مدیریت محتوا» و مواردی از این دست روبرو شده اید. اما تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد؟ اصلاً چرا باید تولید محتوا انجام داد؟ چرا باید وقت و انرژی و هزینه خود را صرف تولید محتوا کنیم؟ مزایای تولید محتوا کدام است و چگونه می توان بیشترین بهره‌وری را از این حوزه برد؟ در این مطلب از آژانس بازاریابی محتوایی آژمان تعریف تولید محتوا را درک خواهیم کرد و سیر تا پیاز این حوزه را با هم مورد بررسی قرار خواهیم داد.

تولید محتوا چیست؟

تولید محتوا در دنیای امروز یک امر اساسی و بدیهی است. امکان ندارد که صاحب کسب و کار یا وب‌سایت باشید و این واژه را نشنیده باشید. اما تولید محتوا به چه معناست؟

تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد؟ (آشنایی با انواع محتوا)

 

جواب این سؤال بسیار ساده است؛ به فرآیند تولید متن، تصویر، صدا یا ویدیویی که در دسترس همگان قرار گیرد و ارزش مادی یا معنوی به همراه داشته باشد، تولید محتوا گویند.

تولید محتوا به شما کمک می کند که به اهداف مالی خود به سادگی دست پیدا کنید. نیاز به تبلیغات را به حداقل می رساند و در حقیقت «تولید محتوا بهترین نوع تبلیغات» به شمار می رود. در مطلب جداگانه ای که در خصوص رپورتاژ آگهی منتشر کردیم، فرا گرفتیم که رپورتاژ آگهی یکی از بهترین انواع تبلیغات است. در حقیقت رپورتاژ آگهی را نیز می توان بهترین نوع تولید محتوا دانست.

هنگامی که بحث تولید محتوا به میان می آید، معمولاً ۳ طرف (کمتر یا بیشتر) در این زمینه دخیل هستند؛ ابتدا صاحب وب‌سایت یا کسب و کار که در صدد تولید محتوا برای وب‌سایت خود است؛ سپس تولید کننده محتوا که وظیفه تولید و گاهی مدیریت آن را بر عهده دارد؛ در نهایت نیز کاربر که به مطالعه محتوای تولید شده خواهد پرداخت.

در میان این سه گروه نمی توان مرز مشخصی تعیین کرد که چه کسی بیشترین سود را می برد. صاحب کسب و کار توسط تولید محتوا می تواند به مخاطب بیشتر، کاربر بیشتر و فروش و سود بیشتر دست پیدا کند. تولید کننده محتوا از این طریق درآمد داشته و در مسیر تولید محتوا به معلومات و دانش خود می افزاید. خواننده یا کاربر نیز به صورت رایگان به اطلاعات حاصل از هزینه، تلاش و پژوهش دیگران دسترسی خواهد داشت. یک معادله سه سر برد در جریان است.

چرا باید تولید محتوا انجام داد؟

تا اینجا فهمیدیم که تولید محتوا چیست و چه افرادی در تولید محتوا دست دارند. اما چرا باید تولید محتوا انجام داد؟ جواب این سؤال را در دو بخش پاسخ خواهیم داد.

تولید محتوای صرف

اولین روش تولید محتوا مختص شرکت ها، گروه ها و افرادی است که یک وب‌سایت، مجموعه یا کانال را طراحی کرده اند و در آن به تولید محتوا می پردازند. شاید در صفحات شخصی خود در شبکه های اجتماعی مشغول تولید محتوا هستند.

تمام این افراد، فارغ از علاقه، تخصص و زکات علم، به دنبال یک هدف هستند و آن نیز کسب درآمد است. حتی اگر شخصی به دنبال کسب درآمد نباشد، در مسیر تولید محتوا متوجه خواهد شد که برای ادامه فعالیت و پیشرفت وب‌سایت و مجموعه خود نیازمند کسب درآمد است.

برای مثال وب‌سایت هایی هستند که در خصوص مد و لباس، دکوراسیون، تکنولوژی، مسائل روزمره و سبک زندگی تولید محتوا انجام می دهند. متوجه می شویم که این وب‌سایت ها هیچ محصولی برای فروش ندارند و تمام فعالیت آن‌ها حول محور تولید محتوا می چرخد. بسیار ساده است؛ این افراد از طریق تبلیغات درآمد کسب می کنند. این تبلیغات نیز ممکن است توسط بنر و تصاویر شرکت های دیگر در بخش های مختلف وب‌سایت یا از طریق معرفی برخی محصولات یا خدمات آن‌ها صورت گیرد.

تولید محتوا برای رشد کسب و کار

برخی افراد دارای کسب و کار، محصول یا خدمات بخصوصی هستند. این افراد در وب‌سایت خود به تولید محتوا در حوزه کسب و کار خود می پردازند. برای مثال شرکتی که در وب‌سایت خود در حال فروش لپ تاپ است، اطلاعات و بررسی تخصصی لپ تاپ را انجام می دهد. به ابهام و سؤالات مردم به صورت رایگان پاسخ می دهد.

در نتیجه این اقدام، افراد زیادی از طریق موتورهای جستجو روانه وب‌سایت او شده و پس از مطالعه محتوای با کیفیت شرکت، ممکن است اقدام به خرید آن محصول از فروشگاه آنلاین مورد بحث کنند. بنابراین تولید محتوا برای این شرکت یک تبلیغات بی نظیر و سرمایه گذاری درازمدت است.

انواع مختلف محتوا

تولید محتوا در حوزه های مختلفی دسته‌بندی می شود اما رایج ترین نوع دسته‌بندی از نظر جنس محتوا به شرح زیر است.

تولید محتوای متنی

تولید محتوای متنی، قدیمی ترین نوع تولید محتوا است. متنی که اکنون در حال مطالعه آن هستید، نوعی تولید محتوا است. کسب و کار ما تولید محتوا برای شرکت ها است و این محتوا نیز جهت رونق کسب و کار مجموعه ما نوشته شده است. متن به لحاظ سئو بسیار قدرتمند است و موتورهای جستجو به سادگی آن را پیدا می کنند. این محتوا به لحاظ مادی بهترین نوع محتوا محسوب می شود، چراکه با کمترین هزینه بیشترین نتیجه را عاید شما خواهد کرد.

تولید محتوای تصویری (عکس)

این تولید محتوا بیشتر برای شبکه های اجتماعی نظیر اینستاگرام و تلگرام صورت می گیرد اما از آن می توان در وب‌سایت ها نیز استفاده کرد. برای مثال محتوای متنی در صورتی که طولانی باشد، خسته کننده خواهد شد. از این رو نیاز است برای متن های تولید شده تصاویری مرتبط تهیه کرد و همراه آن منتشر کرد. این تصاویر ممکن است اختصاصی و توسط شرکت طراحی شود یا اینکه از وب‌سایت های دیگر تهیه شود. البته این تصاویر باید رایگان و فاقد کپی رایت باشند. در غیر این صورت با پنالتی موتورهای جستجو (همچون گوگل) روبرو می شوید.

تولید محتوای صوتی (پادکست)

تولید محتوا صوتی چند سالی است رونق بیشتری گرفته و افراد زیادی به آن علاقه‌مند هستند. با اینکه تلویزیون بسیار رونق گرفته است اما رادیو نیز همچنان به قوت خود پابرجا است. به همین دلیل است که تولید محتوای صوتی در سطح اینترنت نیز منسوخ نمی شود و همیشه طرفداران زیادی خواهد داشت. بخصوص روایت کتاب و داستان های مختلف با صدای افراد مشهور که چند سالی است به صورت جدی دنبال می شود. محتوای صوتی با عنوان «پادکست» نیز شناخته می شود.

تولید محتوای ویدیویی

آینده تولید محتوا در اختیار تولید محتوای ویدیویی است. یوتیوب اکنون بزرگ‌ترین وب‌سایت انتشار محتوای ویدیویی در جهان است و پس از گوگل در رتبه دوم پربازدیدترین وب‌سایت های جهان ایستاده است. موتور جستجوی یوتیوب دومین موتور جستجوی قدرتمند جهان پس از گوگل است. جالب تر اینکه یوتیوب نیز زیرمجموعه شرکت گوگل است.

تولید محتوای ویدیویی

در ایران نیز گزینه های مشابه زیادی وجود دارند اما هیچ کدام در حد و اندازه های یوتیوب نیستند و بیشتر آن‌ها از محتوای موجود در یوتیوب برای رشد و ادامه بقای خود استفاده می کنند. بنابراین جای تعجب ندارد که بزرگ‌ترین منبع آموزش ویدیویی جهان در ایران قابل دسترس نیست. در صورت دسترسی ساده و عمومی همه افراد به این پلتفرم، وجود نمونه های ایرانی هیچ توجیهی نخواهد داشت.

با رشد و گسترش اینترنت در ایران، تولید محتوای ویدیویی نیز رونق بیشتری گرفته و شرکت های بیشتری در سال های اخیر به این حوزه علاقه پیدا کرده اند.

روش های تولید و مدیریت محتوا

برای اینکه هرکدام از انواع محتوا را تولید کنید، روش های گوناگونی وجود دارد که در ادامه مورد بررسی قرار خواهیم داد.

ساخت تیم یا استخدام کارشناس تولید محتوا

اولین راهکار این است که برای شرکت خود یک یا چندین کارشناس تولید و مدیریت محتوا به صورت حضوری یا دورکاری استخدام کنید. افراد با تجربه زیادی در این زمینه در حال فعالیت هستند و به شما کمک می کنند تا با تولید هدفمند محتوا به اهداف درازمدت و کوتاه مدت خود دست پیدا کنید.

برون سپاری دائمی

می توانید تولید محتوای شرکت خود را به شرکت های تولید محتوا که در این حوزه به صورت حرفه ای فعالیت می کنند بسپارید. این شرکت ها با دانش، تجربه، کارشناسان و ابزارهایی که در اختیار دارند، می توانند بهترین نتیجه را عاید مجموعه شما کنند.

برون سپاری پروژه ای

اگر قصد تولید محتوا به صوت دائم ندارید، برون سپاری پروژه ای می تواند یکی از گزینه های پیش روی شما باشد. برای مثال ممکن است کسب و کار شما حور محور تعداد محدودی محصول بچرخد. شاید بخواهید نقد و بررسی و جزئیات این محصول ها را در وب‌سایتی منتشر کنید تا به فروش بیشتر شما منجر شود. در این صورت می توانید پروژه خود را به صورت پروژه ای به شرکت های فعال این حوزه واگذار کنید.

همکاری با وب‌سایت های مرتبط

ممکن است در وب‌سایت خود تنها قصد فروش داشته باشید. می توانید با وب‌سایتی که در حال تولید محتوا در حوزه محصولات شما است، قرارداد ببندید. برای مثال شما فروشنده گوشی موبایل هستید. شرکتی نیز در حوزه تولید محتوای حوزه تکنولوژی و موبایل فعالیت دارد. می توانید محصولات خود را به صورت رایگان برای بررسی تخصصی در اختیار این شرکت قرار دهید.

این شرکت نیز نسخه جداگانه ای از نقد و بررسی محصول را در اختیار شما می گذارد تا در وب‌سایت خود منتشر کنید. با این روش هردوی شما سود خواهید برد.

مزایای تولید محتوا

تاکنون با برخی از مزایای تولید محتوا آشنا شدیم. در ادامه شاخص ترین مزایای تولید محتوا برای وب‌سایت یا کسب و کار شما را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

افزایش بازدید و فروش

تولید محتوا به صورت حرفه ای باعث می شود که وب‌سایت شما غنی از مطالب و مقالات تخصصی حوزه کسب و کار شما باشد. این مطالب در صورتی که با استانداردهای لازم تولید شده باشند، به موتورهای جستجو کمک می کنند که وب‌سایت شما را شناسایی کرده و کاربران زیادی را روانه آن کنند.

هنگامی که کاربران به وب‌سایت شما سر می زنند، معمولاً به دو دلیل است: یا قصد خرید آن محصول را دارند یا فقط از روی کنجکاوی و برای جمع‌آوری اطلاعات حضور پیدا کرده اند. در هر دو صورت شما می توانید از آن‌ها به نفع خود استفاده کنید.

اگر محتوای شما تخصصی بوده و در زمان و مکان مناسب کاربر را به سمت محصول شما راهنمایی کند، می تواند به فروش بیشتر شما منجر شود. اگر کاربر تنها برای جمع‌آوری اطلاعات حضور داشته باشد و متن تخصصی شما توجه او را جلب کند، هنگامی که در آینده قصد خرید داشته باشد، بدون شک شما یکی از گزینه های او خواهید بود.

افزایش اعتبار برند

هرچه آدرس وب‌سایت شما در صفحه اول نتایج موتورهای جستجو همچون گوگل ظاهر شود، به نفع شما خواهد بود. ورود کاربران بیشتر یعنی اعتبار بیشتر و اعتبار بیشتر در درازمدت یعنی فروش و سود بیشتر.

اعتبار چیزی است که در درازمدت به دست می آید و تولید محتوا به شما کمک می کند که «ره صد ساله» را در مدت زمان کوتاهی طی کنید. تصور کنید که شخصی برای خرید محصولی برای اولین بار از طریق گوگل وارد وب‌سایت شما می شود. با مطالعه متن تخصصی شما و تعداد دیدگاه های زیاد کاربران زیر آن مطلب متوجه اعتبار برند شما می شود. بنابراین برای خرید تردید کمتری خواهد داشت.

تبلیغات خودکار و تقویت سئو

همان طور که گفته شد، تولید محتوا بهترین نوع تبلیغات است. تبلیغات تنها در یک مدت زمان محدود و آن هم با هزینه زیاد به شما کمک می کند که به تعدادی کاربر دسترسی داشته باشید. این در حالی است که تولید محتوا باعث می شود که وب‌سایت شما غنی از مطالب تخصصی حوزه کسب و کار شما باشد و مرتب کاربران به وب‌سایت شما ورود داشته باشند.

تولید محتوای هدفمند و اختصاصی باعث می شود که سئوی وب‌سایت شما ارتقا پیدا کند و موتورهای جستجو به صورت رایگان مشتریان بالقوه زیادی را روانه وب‌سایت شما کنند. اگر محتوای شما هدفمند و با کیفیت باشد، این مشتریان بالقوه به بالفعل تبدیل شده و اقدام به خرید محصولات شما خواهند کرد.

افزایش سطح دانش مجموعه

هرچه تولید محتوای بیشتری داشته باشید، اطلاعات و دانش شما در خصوص محصولات و خدمات شرکت بیشتر می شود. این مسئله در درازمدت به ارزش آفرینی بیشتر و رشد و توسعه زیرساخت های شرکت منجر خواهد شد.

افزایش سطح دانش مجموعه

کارکنان دارای دانش و معلومات تخصصی بیشتر به شرکتی با پایه های دانش بنیان کمک می کند. هنگامی که مشتری به شما مراجعه می کند، دانش و معلومات شما در خصوص معلومات به شما اعتماد به نفس داده و اعتماد مشتری را نیز در خصوص خرید خود جلب خواهد کرد.

اشتباهات رایج در تولید محتوا

با اینکه تولید محتوا می تواند به رشد وب‌سایت، افزایش فروش و جذب کاربر بیشتر منجر شود اما جنبه های منفی نیز در آن وجود دارد که همگی با عدم رعایت اصول تولید محتوا بروز خواهند کرد.

ترجمه ماشینی

اگر فرد متخصصی در حال تولید محتوا برای شما نباشد، مطالب زبان های دیگر را به صورت ماشینی و توسط ابزارهای آنلاین (همچون گوگل ترنسلیت) ترجمه خواهد کرد. این مسئله جدای از ضعف در سئو به عدم اطمینان کاربر منجر خواهد شد و حتی ممکن است به کاهش کاربر و مشتریان شما در درازمدت منجر شود.

کپی از وب‌سایت همسایه

اگر قصد تولید محتوا داشته باشید و مطالب وب‌سایت های دیگر را کپی کرده و در وب‌سایت خود منتشر کنید، به شدت آسیب خواهید دید. این کار باعث می شود که موتورهای جستجو عدم رعایت کپی رایت از طرف شما را متوجه شوند و شما را جریمه کنند. همچنین اگر کاربری مطلب مشابهی از شما مطالعه کند، اعتماد خود را به شما از دست خواهد داد.

عدم رعایت زبان واحد نوشتاری

یک وب‌سایت زمانی می تواند به ارزش آوری منجر شود که از یک ساختار واحد و الگوی یکسان محتوایی پیروی کند. نمی شود که یک متن شما تخصصی و با کیفیت باشد و متن دیگر شما بی کیفیت و به دور از رعایت اصول ابتدایی تهیه شده باشد. زمانی می توانید به کاربران دائمی دسترسی داشته باشید که تمام وب‌سایت شما از یک الگوی خاص پیروی کند. حتی رنگ‌بندی وب‌سایت شما نیز باید یکنواخت و در یک مسیر معین باشد.

زمان لازم برای اثربخشی تولید محتوا

هیچ وقت انتظار اثربخشی سریع را از تولید محتوا نداشته باشید. تولید محتوا یک پروسه طولانی است که به مرور در جذب کاربر و افزایش فروش شما تأثیرگذار خواهد بود. اثربخشی آن در صورت رعایت اصول حرفه ای حتمی اما زمان بر است.

تعریف تولید محتوا از زبان افراد معروف این حوزه

افراد زیادی به دلیل اهمیت تولید محتوا در خصوص این مفهوم اظهار نظر کرده اند که در ادامه برخی از شاخص ترین آن‌ها را با هم می خوانیم:

 • لی اودین، نویسنده و صاحب کسب و کار: محتوا دلیل اصلی شروع هر جستجو است.
 • آویناش کائوشیک، نویسنده، کارآفرین و سخنران: محتوا هر آن چیزی است که به زندگی نویسنده ارزشی می افزاید.
 • اَن هندلی، نویسنده، پیشگام دیجیتال مارکتینگ و تولیدکننده محتوا: ترکیب محتوای الهام‌بخش، لذت‌بخش و مفید به یک محتوای خلاقانه منجر می شود.
 • لی اودین: محتوا پادشاه نیست، بلکه خود عرصه پادشاهی است.
 • بخش بازاریابی شرکت لینکداین: عنصر کلیدی محتوای بهتر در توانایی تمایز جریان شاخص و یکه تاز از جریان رایج است.
 • اَن هندلی: محتوای خوب بر پایه داستان سرایی نیست؛ بلکه تعریف داستان شما به بهترین شکل ممکن است.
 • اَن هندلی: محتوایی تولید کنید که به مخاطبین مخاطبین شما برسد.
 • رابرت رز، نویسنده، سخنران و تولیدکننده محتوا: بازاریابی سنتی این است که به جهان بگویید شما ستاره عرصه خود هستید. بازاریابی محتوا این است که بگویید شما منحصر به فرد و تک هستید.
 • اندرو دیویس، سخنران و نویسنده: محتوا خالق رابطه است؛ رابطه ها بر اساس اعتماد شکل می گیرند؛ اعتماد به درآمدزایی منجر می شود.
 • پِیج آن پاور، آژانس سئو و تولید محتوای آمریکایی: لازم نیست دوباره چرخ را اختراع کنید. تنها کافی است دیدگاه منحصر به فرد خود را در خصوص اهمیت چرخ به اشتراک بگذارید.
 • جِیمی ترنر، نویسنده، کارشناس تلویزیون و سخنران: تنها راه برنده شدن در بازاریابی محتوا این است که خواننده را مجاب به گفتن جمله «این متن به صورت اختصاصی برای من نوشته شده است.» کنید.
 • گری وینرچاک، کارآفرین، نویسنده و سخنران: آنچه پس از تولید محتوا انجام می دهید، ارزشمند است.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

برای امتیاز دادن از 1 تا 5 ستاره انتخاب کن!

میانگین امتیاز: 4.7 / 5. تعداد رای ها: 12

بدون امتیاز! اولین امتیاز رو ثبت کن.

ارسال دیدگاه