تولید محتوای ورزشی (استانداردها، ترفندها و پیش نیازهای حوزه ورزشی تولید محتوا)

دسته : آموزش تولید محتوا آموزش محتوای سایت آموزش محتوای شبکه اجتماعی

تولید محتوا به یکی از راهکارهای کسب درآمد و البته گسترش و معرفی کسب و کارها تبدیل شده است. در عصری به سر می بریم که تقریباً هرکسی به اینترنت دسترسی دارد و تولید محتوا می تواند ارتباط شما را با خیل عظیمی از افراد برقرار کند. ورزش یک حوزه رقابتی و جذاب است. تولید محتوای ورزشی می تواند در هر زمینه ای انجام شود و بلافاصله تعداد زیادی از افراد را درگیر خود کند. در این مطلب قصد داریم شما را با جزئیات تولید محتوای ورزشی و آنچه باید در خصوص آن بدانید آشنا کنیم. ادامه مطلب را با ما همراه باشید.

تولید محتوای ورزشی (استانداردها، ترفندها و پیش نیازهای حوزه ورزشی تولید محتوا)

آیا تولید محتوای ورزشی ارزشش را دارد؟

برای تولید محتوای وبسایت ورزشی کار دشواری در پیش نخواهید داشت. کافی است به ورزش علاقه‌مند باشید؛ وقت کافی برای دنبال کردن ورزش داشته باشید؛ مهمتر از اینها، به تجهیزات اصلی تولید محتوا دسترسی داشته باشید.

اما سؤال اینجاست، هنگامی که این شرایط فراهم بود، آیا تولید محتوای ورزشی ارزش صرف وقت، هزینه و انرژی را دارد؟ اگر به دنبال پاسخ یک کلمه ای هستید، جواب ما «بله» است. اما اگر پاسخی کامل و جامع را طلب می کنید، باید تا انتهای این متن را با دقت مطالعه کنید.

پیش نیازهای تولید محتوای ورزشی

تولید محتوای ورزشی مانند هر نوع دیگری از محتوا پیش نیازهایی دارد که باید به آنها دسترسی داشت یا به آنها مسلط بود. پیش نیازهایی که اگر فراهم نشوند، ماجراجویی شما بی حاصل خواهد بود. برخی از مهمترین پیش نیازهای تولید محتوای ورزشی را در ادامه مورد بررسی قرار می دهیم.

علاقه به یک یا چند رشته ورزشی

هیچ کسب و کاری بدون علاقه شخصی به نتیجه نمی رسد. نمی توان بدون علاقه به فوتبال، والیبال، بسکتبال یا هر رشته دیگری انتظار درآمدزایی و نتیجه را از تولید محتوا در این زمینه ها داشت.

تولید محتوا به شدت نیازمند درگیر شدن خود شما به آن حوزه است. حتی اگر افرادی برای شما کار کنند، نمی توانید روی آنها حساب کنید. مدیریت و نظارت مستقیم شما بر پروسه تولید محتوا است که نتیجه مطلوب را برای شما در بر خواهد داشت.

حتی اگر تنها به یک رشته ورزشی علاقه دارید، عالی است. هیچکس به همه رشته های ورزشی علاقه‌مند نیست و نمی تواند در همه حوزه ها نیز متخصص باشد.

دانش اولیه در خصوص ورزش

تنها علاقه به یک رشته ورزشی نمی تواند ضامن موفقیت شما در زمینه تولید محتوا باشد. هر رشته ورزشی یک سری اصطلاحات و قوانین پایه دارد که باید از آنها آگاهی داشته باشید. برای مثال اگر به قوانین رشته گلف آشنایی ندارید، تولید محتوای ورزشی در زمینه گلف راهکار درستی نخواهد بود.

دوره های اختصاصی فشرده نیز می توانند به کمک شما بیایند اما علاقه فردی و آشنایی شما در درازمدت با این رشته بهترین حالت است. سعی کنید وقت زیادی را با دیدن مسابقات و رقابت های این رشته صرف کنید.

دنبال کردن همیشگی یک یا چند ورزش

اگر در زمینه ورزشی خاص تولید محتوا انجام می دهید، باید شب و روز شما با این رشته (یا رشته ها) بگذرد. قرار نیست خواب و خوراک شما مختل شود اما باید بیشتر رویدادها و رقابت های مهم را شخصاً دنبال کنید و عملاً در این زمینه صاحب نظر باشید.

دسترسی به شبکه های پخش زنده رایگان و پولی

دسترسی به شبکه های پخش زنده برای تولید محتوای ورزشی بسیار حیاتی است. گاهی اوقات ورزش مورد نظر شما یا رقابت تیم محبوب شما از تلویزیون پخش نمی شود. باید مهیای این اتفاقات باشید و به شبکه های رایگان و پولی دسترسی داشته باشید.

همچنین مشاهده مسابقات از شبکه های مختلف از زبان گزارشگرهای مختلف شما را با اسامی صحیح و علمی عبارات و افراد آشنا می کند و تفاوت شما را با یک تماشاچی معمولی نمایان خواهد کرد.

دسترسی به اینترنت پر سرعت

هیچکدام از انواع تولید  محتوا بدون دسترسی به اینترنت پرسرعت امکان پذیر نیست. این مسئله در خصوص تولید محتوای ورزشی که مشاهده مسابقات و رقابت های آن گاهی باید به صورت آنلاین انجام شود، به مراتب مهم تر است.

تیم تحریریه متخصص و قدرتمند

تنها شما مشغول تولید محتوا نخواهید بود. حوزه ورزشی از حوزه های تولید محتوا است که حقیقتاً با یک نفر نمی توان در آن فعالیت کرد. حجم اخبار و رویدادها به حدی زیاد است که یک نفر به تنهایی حتی نمی تواند مطالب را مطالعه کند؛ چه برسد به اینکه در این زمینه تولید محتوا نیز داشته باشد.

تیم شما نیز تمام ویژگی های ذکر شده در این مطلب را باید داشته باشند. می توانید هر فرد را مسئول یک بخش از وبسایت کنید. برای مثال یک فرد مسئول اخبار باشد؛ فرد دیگری حوزه تصاویر ورزشی را تحت پوشش قرار دهد؛ یکی از اعضای تیم نیز حواشی را دنبال کند.

آشنایی به زبان انگلیسی

تولید محتوای ورزشی به شدت متأثر از زبان انگلیسی است. بیشتر خبرگزاری های معتبر به زبان انگلیسی فعالیت دارند. حوزه تولید محتوای ورزشی نیز باید کاملاً بروز باشد. بنابراین در اسرع وقت باید مطالب وبسایت های مرجع را به زبان فارسی ترجمه کرده و منتشر کنید. این مسئله هم نیازمند تسلط کامل شما به زبان انگلیسی است.

استانداردهای تولید محتوای ورزشی

تولید محتوای ورزشی بسیار رقابتی و حساس است. مطالب شما را افراد بسیار زیادی مشاهده می کنند و بیشتر آنها همچون شما به این حوزه علاقه دارند. مخاطبان وبسایت شما تمام جزئیات تیم خود را دنبال می کنند و کیفیت محتوا برای آنها بسیار مهم است. به همین دلیل، رعایت استانداردهای تولید محتوا بسیار ضروری است.

تصاویر با کیفیت

تصاویر شما باید از کیفیت بالایی برخوردار باشند. در صورت توان باید به وبسایت های معتبر اشتراک تصاویر همچون گتی ایمجز (Getty Images) دسترسی داشته باشید. انتشار تصاویر بروز و با کیفیت بالا می تواند یکی از شاخص ترین برتری های شما بر رقبای حوزه تولید محتوای ورزشی باشد.

ویدیوهای اختصاصی

علاوه بر تصاویر، ویدیوهای شما نیز باید استاندارد لازم اشتراک با مخاطب را داشته باشد. ویدیوی خلاصه بازی ها، گل ها؛ لحظات حساس، تمرین تیم ها، کنفرانس ها و بسیاری موارد دیگر به صورت ویدیویی برای مخاطب بسیار جذاب است.

وبسایت و شبکه های اجتماعی فعال

ورزش با کل کل طرفداران جذابیت دارد. هرکسی دوست دارد که دیدگاه خود را در خصوص تیم محبوب خود به اشتراک بگذارد. هرکسی دوست دارد قبل از بازی های حساس احساسات خود را بروز دهد.

وبسایت شما باید در این زمینه کاملاً فعال باشد. در صورت توان باید یک فرد را مسئول بخش نظرات و یکی دیگر را مدیر شبکه های اجتماعی قرار دهید. گاهی اوقات بخش نظرات وبسایت های ورزشی به حاشیه رانده شده و از الفاظ رکیک استفاده می شود. باید مراقب این دیدگاه ها باشید و سعی کنید محیط وبسایت را توأم با احترام متقابل نگه دارید.

ترفندهای تولید محتوای ورزشی

ترفند و نکات خاصی در زمینه تولید محتوای ورزشی وجود دارد که احتمالاً کمتر کسی آنها را با شما در میان می گذارد. چند مورد از مهمترین این ترفندها به صورت زیر هستند.

تمرکز بر یک زمینه خاص

سعی نکنید همچون وبسایت های بزرگ و معتبر که چندین سال در این زمینه تجربه دارند، رفتار کنید. شما در ابتدا توان رقابت با این وبسایت ها را نخواهید داشت. برای مثال قرار نیست تمام رشته های ورزشی داخل و خارج کشور را تحت پوشش قرار دهید.

بهترین کار تمرکز بر یک رشته ورزشی یا یک تیم خاص است. شاید تنها بر ورزش بانوان تمرکز کنید. شاید بخشی از یک ورزش محبوب را پوشش دهید. در هر صورت سعی کنید که بر یک موضوع یا زمینه ورزش تمرکز کرده و تمام جوانب آن را پوشش دهید. به صورتی که مرجع اصلی طرفداران این رشته یا تیم برای اطلاع از اخبار و مسائل مربوط به آن در ابتدا به شما مراجعه کنند.

بروز و جلودار باشید

نگذارید رقبای شما که در هر زمینه ای می نویسند، از شما پیشی بگیرند. برای مثال اگر مرجع اطلاع رسانی تیم چلسی هستید، یک وبسایت ورزشی جامع نباید اخبار تیم مورد علاقه شما را قبل از شما منتشر کند. در این صورت هواداران شما پراکنده می شوند و اولویت آنها مراجعه به وبسایت شما نخواهد بود.

واقع بین و بی طرف باشید

سعی کنید همیشه واقع بین باشید. هنگامی که موقع انتقاد است، انتقاد کنید. هنگامی که موقع حمایت است، همراه با هوادار حمایت کنید. هنگامی که تیم در بحران است، مسائل را موشکافی کنید. احساساتی نباشید و در عین حمایت از تیم مورد علاقه خود، واقع بین باشید.

البته این حمایت تنها در زمانی درست است که وبسایت شما یک مرجع هواداری باشد. اگر وبسایت شما اخبار چند تیم را منعکس می کند، به هیچ عنوان نباید اثری از طرفداری از یک تیم خاص را بروز دهید.

ایده تولید محتوای ورزشی

در ادامه چند ایده جذاب در زمینه تولید محتوای ورزشی را مورد بررسی قرار خواهیم داد. البته ایده ها در هر زمینه ای زیاد هستند و بخش اصلی ماجرا عملی کردن ایده ها است.

مرجع طرفداری از یک تیم

می توانید یکی از تیم های پرطرفدار ایرانی یا خارجی را انتخاب کرده و تنها در زمینه این تیم تولید محتوا داشته باشید. در این صورت تعداد زیادی از هواداران این تیم به شما مراجعه خواهند کرد. گوگل و سایر موتورهای جستجو نیز به دلیل تمرکز شما بر این تیم، بیشتر نتایج جستجوی مربوط به آن را به شما ارجاع می دهند.

ایجاد رقابت میان رقبای جدی

برای مثال می توانید وبسایتی در زمینه رقابت طرفداران تیم بارسلونا و رئال مادید یا استقلال و پرسپولیس شکل دهید. رقابت در این وبسایت ها بسیار بالا گرفته و کل کل طرفداران می تواند یکی از انگیزه های جدی آنان برای حضور در وبسایت شما باشد. البته در این حوزه ها باید مراقب باشید که فضا به تنش زیاد کشیده نشود و مسئولیت پذیری بیشتری نیاز خواهد بود.

تمرکز بر حواشی

حواشی یکی از زمینه های جذاب تولید محتوای ورزشی است. گاهی اوقات حواشی یک تیم یا مسابقه از خود آن مهمتر و جذاب تر خواهد شد. تمرکز بر حواشی می تواند طرفداران خاصی را دور شما جمع کند. گاهی اوقات افرادی هم که به ورزش علاقه زیادی ندارند، به حواشی توجه می کنند. به همین  دلیل پیشنهاد می کنیم که حواشی را جدی بگیرید.

نظر شما در خصوص تولید محتوای ورزشی چیست؟ آیا در این زمینه تجربه ای دارید؟ پیشنهاد و ایده شما برای تولید محتوا در این زمینه چیست؟ به نظر شما آیا تولید محتوای ورزشی ارزش وقت و هزینه صرف شده را دارد؟ دیدگاه های خود را با ما و دیگر دوست داران ورزش در میان بگذارید.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

برای امتیاز دادن از 1 تا 5 ستاره انتخاب کن!

میانگین امتیاز: 4.7 / 5. تعداد رای ها: 12

بدون امتیاز! اولین امتیاز رو ثبت کن.

ارسال دیدگاه